Výkon by mohol dosiahnuť až 1 000 koní

Menší brat Aston Martin Valkyrie, Valhalla, dostane novú 3,0-litrovú V6-tku twin-turbo s hybridnou výpomocou, čo je práve v porovnaní s Valkyrie veľký kontrast. Tá má pod kapotou 6,5-litrovú atmosférickú V12-tku od Cosworthu. Motor dostane označenie TM01 a od roku 1968 bude prvou pohonnou jednotkou, ktorú si Aston Martin sám navrhne a vyvinie. Aj keď značka zatiaľ neodhalila žiadne výkonnostné parametre, hovorí sa, že by nová V6 mohla produkovať až 1000 koní, čo by bolo na úrovni Valkyrie. Na špekulácie budeme mať ale ešte ďalšie dva roky, keďže Valhalla by mala debutovať až v roku 2022. 

Aston Martin si svoju novú pýchu v podobe vlastného motora veľmi dobre stráži a veľa vecí o ňom nevieme. Automobilka nechce zatiaľ veľmi hovoriť ani o hybridnom systéme. Čo ale prezradili, je hmotnosť motora. Tá vraj dosahuje hodnotu menšiu ako 200 kg. Aston zároveň sľubuje, že celá pohonná jednotka bude najsilnejšou v ponuke značky. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

„Investovanie do vlastných pohonných jednotiek je náročná úloha, no náš tím sa pred túto výzvu postavil čelom. Tento motor bude neoddeliteľnou súčasťou toho čo robíme. Prvé náznaky toho, čo táto pohonná jednotka dosiahne, sú veľmi sľubné.“ Andy Palmer, CEO Astonu Martin

Čo sa týka samotného modelu Valhalla, vyrobených bude len 500 kusov, pričom cenovka bude na úrovni 950 000 eur. Podobne, ako pri modeli Valkyrie, aj tu spolupracovala automobilka na návrhu s Adrianom Neweym, ktorého asi netreba predstavovať. 

Zdroj, video: Aston Martin