Problém s vodičmi, ktorí nemajú zábrany sadnúť za volant pod vplyvom, sa samozrejme netýka len Slovenska. Je to, žiaľ, fenomén, ktorému musia čeliť ostatní motoristi prakticky všade vo svete, ako dokazuje i aktuálny prípad z Nórska.

Všetky detaily tejto udalosti nepoznáme, vieme však, že hneď niekoľko účastníkov cestnej premávky zaregistrovalo na diaľnici bielu Teslu Model S, ktorá sa pohybovala fakticky bez vodiča. On teda šofér za volantom sedel, ako však dokazuje priložené video, s okolitým svetom ani svojím autom príliš nekomunikoval.

opitému Nórovi

Netušíme, či túto indispozíciu zaregistrovalo i samotné vozidlo, a preto prevzalo riadenie, alebo vodič ešte stihol aktivovať čiastočne autonómny režim a až následne ho „vyplo“, v každom prípade systémy Tesly zareagovali správne a bez ohľadu na profil diaľnice držali Model S v ľavom pruhu.

Stopka v tuneli

Elektromobil udržoval rýchlosť približne 100 kilometrov za hodinu a keďže vodič nereagoval, vozidlo asi po desiatich kilometroch začalo spomaľovať. Definitívne samo zastavilo po vjazde do jedného z miestnych tunelov a nezabudlo spustiť ani varovné smerovky.

opitému Nórovi

Polícia bola na mieste asi do piatich minút, tunel uzatvorila a po krátkom šetrení zistila, že 24-ročný vodič nemal žiadne zdravotné problémy. Bol skrátka opitý a zaspal pri jazde tak tvrdo, že ho nedokázalo zobudiť ani trúbenie iných vodičov. Pikantné na celej veci je, že mladého muža z auta síce vytiahli policajti, ale poprel, že by šoféroval.

K jeho smole samozrejme existujú dôkazy v podobe videozáznamov, takže asi neprekvapí, že prišiel o vodičský preukaz a bolo voči nemu začaté trestné stíhanie. Otázkou však je, či v danej kauze nebude potrestaných viac ľudí. Z krátkeho záznamu, ktorý je pod týmto textom, je totiž zrejmé, že má maslo na hlave aj autor inkriminovaného videa. Namiesto volantu sa venoval svojmu telefónu a nakrúcaniu hlavnej „hviezdy“ .