Maskovaná Scala hrá hlavnú roku v umeleckom projekte street artovej kultúry. Zaujímalo by ma, či aj na vývoj grafického návrhu kamufláže majú automobilky svoje oddelenia, alebo aspoň agentúry. Zväčša ide o opakujúce sa geometrické tvary, ktoré majú opticky rozbiť reálne línie karosérie... Šikovným grafikom nerobí problém aj z takého strakatého obrázku zebry, ktorá má husiu kožu, vyčarovať dosť verný obraz budúceho auta. No Škoda vymyslela čosi iné - v spolupráci s českým street artovým umelcom Chemisom zamaskovali očakávanú Scalu a vystavili ju neďaleko Lennonovej steny v blízkosti Karlovho mosta v Prahe  týždeň pred avizovanou svetovou premiérou v Tel Avive. To pochopiteľne okamžite vyvolalo ohromný záujem minimálne u všetečných turistov. 

Miesto rozhodne nevybrali náhodou. Zdalo by sa, že ide o bežnú mestskú plochu určenú na graffiti, no má svoj vlastný zvláštny príbeh aj samotné meno – po legendárnom členovi skupiny Beatles. Spevák bol hrdinom československej mládeže v rokoch, keď bola v bývalom Československu západná hudba zakazovaná. Pred rokom 1989 sem ľudia písali odkazy a posolstvá plné túžby po slobode ako poctu Lennonovi. Odvtedy sa stena na Malej Strane pokrytá pestrou zmesou pouličného umenia stala symbolom dôležitosti vlastného názoru a odvahy slobodne vyjadriť vlastné presvedčenie. Český street artový umelec Chemis, fotograf a influencer Dave Krugman z New Yorku sa na tomto mieste stretli, aby vytvorili pozoruhodné video, ktoré spája symboliku miesta s novým kompaktným modelom.

Odvaha je hnacou silou pokroku, odvaha privádza ľudí k slobode, odvaha jedného je inšpiráciou pre ďalších... Tieto slová ani tak nezostarli, ako by sme si želali.

Kým bude Scala definitívne odhalená, pozrime sa aspoň do interiéru. Škoda, čo poviete?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Text a foto: Škoda