Od januára budúceho roka začne na Slovensku platiť európska smernica, ktorá zakáže šoférovať ľuďom s vážnym zdravotným problémom.

Na Slovensku podľa lekárskych odhadov aktuálne na cukrovku trpí 340-tisíc ľudí. Toto opatrenie sa týka zhruba polovice. Pacienti, ktorí trpia opakovanou alebo ťažkou hypoglykémiou, už len tak jednoducho nebudú môcť šoférovať. Prečo? Lebo pri tejto chorobe hrozí porucha vnímania a strata vedomia. 


Zdravotný stav cukrovkára je všeobecne nebezpečný aj pre ostatných, tvrdia predstavitelia EÚ. "Hypoglykémia ale nepostihuje len cukrovkárov. Ide o stav, kedy hladina glukózy v krvi klesne pod kritickú hodnotu. Následne sa dostavia symptómy ako potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy či podráždenosť,“ konštatuje Jozef Borovka, prezident Slovenského zväzu diabetikov.

Takto chorá osoba v akútnom stave sa rozhoduje spomalene a nekoná správne. Nemusí rozpoznať okolie a vidí rozmazane či dvojito. Ťažké prípady potrebujú pomoc druhej osoby. V takom prípade je potrebné osobe rýchlo doplniť cukor sladkosťou alebo ochutenou vodou. 


Aktuálne právne predpisy boli údajne k diabetikom mierne. Vodičáky im boli obnovené na základe lekárskeho posudku a na základe pravidelných lekárskych kontrol. 


Ako to ale bude vyzerať po novom? Lekár povolí šoférovanie len tým cukrovkárom, o ktorých vie, že nemajú ťažké, či skryté alebo opakované záchvaty. Diabetológ o tom informuje všeobecného lekára, a ten je povinný informovať políciu. Tí, ktorí majú lepší zdravotný stav, budú môcť vozidlo šoférovať. 

Každý vodič cukrovkár bude musieť od 1.1.2018 preukázať pochopenia rizika a primeranú kontrolu diabetu. 
MYSLÍTE SI, ŽE CUKROVKÁRI BY NEMALI ŠOFÉROVAŤ?
  • Áno ( 8% )

     

  • Nie ( 55% )

     

  • Len tí so silnou cukrovkou ( 37% )

     

Odpovedalo 316 ľudí  

Najlepším dôkazom je tabuľka so zapísanými hodnotami cukru v krvi, ktorú si zodpovední cukrovkári denne merajú. Kontrola glykémie pred jazdou by mala byť > 5mmol/l.

Je to správne? Nemyslíme si

Popravde, nehody sa stávajú aj ako-tak zdravým ľudom. Aké opatrenie bude ďalej? Obmedzia vodičov, ktorí budú mať vysoký krvný tlak? Alergiu? Iné dobové choroby? Problémy s hybnosťou? Vyzerá to, že áno!!!

Ako bude prebiehať kontrola na ceste? Policajt nie je oprávnený skúmať zdravotný stav. Tabuľka so zapísanými hodnotami bude figurovať na preukázanie sa? Kto bude do nich hodnoty zapisovať? Kto sa pod to podpíše? Bude to všetko len na administratívnej úrovni.

Áno, chápem. Je to potenciálne riziko vzniku nehody, ale majú to aj nejako podchytené? Koľko nehôd alebo iných udalostí sa za posledné obdobie na území EÚ udialo s vinou cukrovkára? Nie je to len krok k tomu, aby sa podporili autonómne autá v budúcnosti? Mám z toho všetkého veľmi zmiešané pocity. Skôr sa prikláňam k tomu, že to je úplná blbosť.

Za minulý rok bol zlý zdravotný stav na Slovensku príčinou 28 nehôd!!! A to sa nebavíme len o cukrovke, ale aj o infarktoch, mozgových príhodách.. .Veľa ľudí žije vďaka vodičákom. Už vidím, ako niektorí z rizikovej skupiny vodičov radšej nepôjdu k doktorovi na preventívku, len aby neprišli o papiere...

Zdroj: slovenskydennik.sk; pluska.sk

Foto: everydaydiabetes.com