Režim sám priznal mizernú kvalitu

Na zasadnutí Českej národnej rady 30. júna 1987 minister financií ČSR Jiří Nikodým uviedol, že národné výbory v českej časti federácie minuli počas predchádzajúceho roka 2,6 miliardy Kčs na veľké opravy a ďalších 4,8 miliardy Kčs na bežné opravy ciest.

Namiesto pochvaly však minister otvorene skonštatoval, že stav ciest týmto výdavkom nezodpovedal. Za príčinu označil nízku kvalitu vykonaných prác, nehospodárnosť a nezodpovednú kontrolu.

Toto nehlásil diverzant platený západom ani dnešný historik s chuťou kopnúť si do režimu. Vtedajší minister socialistického štátu takto opísal výsledok údržby dva roky pred pádom komunizmu. Človek, ktorý dnes pri pive tvrdí opak, paradoxne bráni režim pred tým, čo o ňom na rovinu priznal jeho vlastný funkcionár.

Súdruhovia teda nevynašli bezúdržbový asfalt. Dokázali minúť miliardy, odovzdať nekvalitnú prácu a následne pokarhať tých, ktorí splnili plán na papieri.

Sieť nestačila ani podstatne slabšej premávke

Geograf SAV František Podhorský v odbornej práci z roku 1991 vyhodnotil údaje z cestných sčítaní predchádzajúcich desaťročí. Existujúca aj rekonštruovaná sieť podľa neho technickými parametrami nestačila požiadavkám rýchlej, bezpečnej, plynulej a hospodárnej dopravy. Zaostávala dokonca za tempom rozvoja vtedajšieho hospodárstva.

Na bratislavskom úseku D2 napočítali v roku 1985 približne 15 200 vozidiel denne. Celoštátne sčítanie z rokov 2022 a 2023 zaznamenalo na začiatku bratislavského úseku D2 od Záhoria viac než 41 500 vozidiel denne. Otvorené hranice, tranzitná nákladná doprava, každodenné dochádzanie aj tisíce kuriérskych dodávok vytvárajú podmienky, ktoré socialistická cestná sieť nikdy ani nezažila. 

Najľahšie sa udržiava diaľnica, ktorú nepostavíte

Rezort dopravy uviedol, že do novembra 1989 vzniklo na území Slovenska 192 km diaľnic. Už v roku 2019 malo Slovensko 764 km diaľnic a rýchlostných ciest, pričom 75 % tejto siete pribudlo po páde režimu.

Komunistické tempo výstavby preto tiež neposkytuje veľa priestoru na búchanie sa do hrude. Režim udržiaval iba štvrtinu z dnešnej diaľničnej siete. Je podstatne jednoduchšie nemať výtlky na úseku, ktorý ste ešte nestihli postaviť.

Ľudia sa z dobrých ciest neposmievali

Žalostný stav ciest živil dobové vtipy, anekdoty a prirovnania k tankodromu. Vodiči si uťahovali, že nejazdia vpravo, ale tam, kde ešte zostal asfalt.

Podobné vtipy vznikajú aj dnes, pretože dnešná údržba ponúka dostatok materiálu. Dokazujú však, že rozprávka o spokojnom socialistickom motoristovi na bezchybnej vozovke vznikla až dodatočne.

FOTO:  TASR