Ženevský autosalón sa pre pokračovanie pandémie už po tretí krát nekoná. Okrem iného to znamená, že vyhlasovanie držiteľa titulu Auto roka 2022 tradične spojené s otvorením výstavy prebehlo cez internet. V európskej ankete zvíťazila Kia EV6. Rozhodlo o tom hlasovanie 59 automobilových novinárov, ktorí pochádzajú z 22 krajín Európy. 

Pôvodne malo pritom v aktuálnom ročníku hlasovať 61 novinárov z 23 štátov. Ako však organizátori súťaže uviedli v tlačovej správe, pre útok Ruska na Ukrajinu sa porota rozhodla nerátať tohtoročné hlasy dvojice ruských novinárov. Ich suspendovanie nemalo nijak ovplyvniť výsledky. Nešlo o jediné symbolické gesto, v rámci slávnostného ceremoniálu sa totiž neobjavila ruská vlajka.

„Je pekné prekvapenie vidieť, že toto ocenenie dostala Kia EV6. Bolo na čase, aby značka a skupina bola ocenená, keďže na tomto aute veľmi tvrdo pracovala. Kia má naozaj obdivuhodné tempo pokroku,“ povedal prezident poroty Auto roka 2022 Frank Jassen.

Elektrický crossover EV6 je prvé vozidlo juhokórejskej značky Kia, ktorému sa podarilo toto prestížne ocenenie získať. Pre výrobcu patriaceho pod koncern Hyundai ide preto o dôležitý míľnik. V rámci histórie súťaže ide o tretí elektromobil vôbec, ako prvý vyhral v roku 2011 Nissan Leaf a trofejou Auto roka 2019 sa pýši Jaguar I-Pace.

Peugeot 308 v obkľúčení elektromobilov

Kým v minulosti mohlo víťazstvo batériou poháňaných modelov ľudí prekvapiť, v rámci ročníka 2022 o niečom takom nemožno hovoriť. Zo siedmych vopred ohlásených finalistov mal totiž spaľovací motor len jeden jediný. Posledný mohykán menom Peugeot 308 skončil štvrtý, teda uprostred tabuľky v obkľúčení elektrických súperov.

Kia EV6 vyhrala vďaka 279 bodom na svojom konte, pomyselné striebro patrí modelu Renault Mégane E-Tech Electric ocenenému 265 bodmi. Bronzovú priečku obsadil Hyundai Ioniq 5 so ziskom 261 bodov. Súboj o druhé miesto bol teda ešte tesnejší než ten najdôležitejší, obe autá navyše získali 15 preferenčných hlasov prichádzajúcich do úvahy pri nerozhodnom výsledku. Celkový víťaz ich mal 12.

Peugeot 308 získal od poroty 191 b., tesne za ním skončil na piatej pozícii s 185 b. slovenský elektrický bestseller Škoda Enyaq iV. Šiestu priečku obsadil Ford Mustang Mach-E s 150 bodmi. Sedmičku finalistov uzatvára model Cupra Born, ktorý dostal 144 bodov.