Mini by malo už v najbližších týždňoch oficiálne predstaviť nový elektrický Cooper, ktorý bude postavený na platforme vyvinutej v spolupráci s čínskym koncernom Great Wall Motor. BMW nám tento model aktuálne ukázalo vo farebnej maskovacej fólii, ale na internete sa už pár týždňov povaľujú fotky auta bez kamufláže, takže na premiéru čakať nemusíte.

Automobilka navyše k novým záberom pridala aj pár technických detailov, takže okrem interiéru dostáva obrázok novinky stále jasnejšie kontúry.

Kým výbehové elektrické Mini bolo dostupné len vo verzii Cooper SE s výkonom 184 koní a akumulátorom s využiteľnou kapacitou 28,9 kWh, nová generácia sa bude predávať v dvoch prevedeniach.

Základný Cooper Electric (alebo tiež Cooper E) dostane elektromotor, ktorý sa výkonom vyrovná doterajšiemu modelu SE. Bude mať 135 kW, teda tiež 184 koní a dostane lítiovo-iónovú batériu s kapacitou 40,7 kWh. Automobilka neuvádza, či ide o celkovú alebo využiteľnú hodnotu, ale dopĺňa ju (zatiaľ len približným) dojazdom 300 kilometrov.

Silnejší model Cooper SE ponúkne 160 kW, inak povedané 218 koní a kapacitu zvýšenú na 54,2 kWh, čo by malo stačiť na predpokladaný dojazd okolo 400 kilometrov.

Akumulátor bude podľa stručnej tlačovej správy namontovaný v podlahe a auto by si malo podľa tvorcov naďalej udržať výborné jazdné vlastnosti, ktoré automobilka trochu neskromne prirovnáva k chovaniu motokáry.

Už mimo oficiálny zdroj by novinka mala mať dĺžku okolo 3800 mm, vyrábaná bude podľa britského týždenníka Autocar v Číne a predaj s najväčšou pravdepodobnosťou začne až v máji 2024. Benzínový Cooper bude naproti tomu vychádzať zo základov súčasného auta, ale konštruktéri by ho mali do základov prepracovať a návrhári mu dať karosériu, ktorá bude podľa všetkého na nerozoznanie od elektromobilu.

Modely vybavené so spaľovacími motormi dorazia na trh ešte o niečo neskôr ako Cooper Electric a pod prednou kapotou sa objavia trojvalce s objemom 1,5 litra a tiež dvojlitrové štvorvalcové jednotky známe zo súčasných áut. Na päťdverový hatchback už nečakajte, ten nahradí už len elektrický Aceman, ale s kabrioletom máme počítať pravdepodobne v roku 2025.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Mini