Prvým modelom Porsche s dieselom bolo Cayenne, prvé SUV značky. Diesel pod kapotou však neprišiel hneď so začiatkom produkcie, ale až takmer na jeho konci, v roku 2009. Pod prednou kapotou sa objavil trojlitrový vidlicový 6-valec, pôvodom od VW. Vlastný vznetový motor totiž Porsche nikdy nemalo a ani nevyrábalo.

Tretia generácia Cayenne diesel už ani nedostane.

Vidlicový osemvalec z koncernu VW bol jedným z tých, ktoré poháňali dieselové Porsche.

Neskôr diesel rozšírili aj pod kapotu druhej generácie Cayenne, prvú a druhú generáciu Panamery alebo menšie SUV Macan. V tomto roku však prichádza zlom, Porsche končí s dieselom vo všetkých modeloch. Tretia generácia Cayenne bola v predaji zatiaľ len so zážihovými verziami, diesel mal prísť v priebehu tohto roka. To však už dnes neplatí.

Panamera druhej generácie diesel ponúkala, mali sme ju tiež na test. Potichu však z ponuky vypadol, ešte začiatkom minulého roka totiž v cenníku figuroval. Aktuálny konfigurátor tento motor už neponúka. Macan bol na tom podobne. Zatiaľ čo v cenníku z júna minulého roka diesel figuruje (Porsche neupdatuje cenníky veľmi často), aktuálny konfigurátor už diesel tiež neponúka.

Prvá generácia Cayenne nebola len prvým SUV, ale aj prvým Porsche s dieselom.

Aký je dôvod na ukončenie dieselu pod kapotou Porsche? Najväčším je zavedenie novej normy na meranie spotreby WLTP a normy Euro 6d-temp. Zákazníci totiž dieselové varianty kupovali, ich zavedenie pod kapotu Porsche ani nebolo finančne príliš drahé (motory už boli vyvinuté). Porsche však vkladá úsilie do elektrifikácie modelov, čoskoro budú hybridné pohonné jednotky naprieč takmer celým modelovým portfóliom, vrátane 911-tky. Čo si o tom myslíte? Diesel k Porsche jednoducho nepasoval, čo však budú nakupovať zaneprázdnení obchodníci, ktorých Panamera Turbo pôjde na nemeckej diaľnici „za 15 litrov“, zatiaľ čo dieselové eSko v rovnakom tempe za 10? Nemusíme sa tu baviť o finančnej stránke, otravou však bude na 1 000 km trase dvakrát tankovať. A že tie autá nekupujú zákazníci na cestu do kostola a späť, je jasné asi každému.

Zdroj foto: Porsche, carthrottle

Ak uvidíte na predaj nové Porsche s dieselom, pravdepodobne pôjde len o skladovku alebo nedávno vyrobený kúsok.