Novú generáciu Superb a Kodiaq potvrdila priamo Škoda

Značku Škoda čaká veľký rok. Oficiálne potvrdila, že predstaví novú generáciu veľmi dôležitých modelov Superb a Kodiaq, ktoré sú na trhu už pomerne dlho a potrebujú vdýchnuť nový život. Okrem toho však v roku 2023 sľubuje aj facelifty typov Kamiq a Scala. Máme sa na čo tešiť. „V tomto roku nás čakajú sľubné novinky: nová generácia modelov Kodiaq a Superb a rovnako tak facelifty modelov Kamiq a Scala. Navyše je v plnom prúde naša e-ofenzíva. Už v roku 2026 na trh uvedieme tri nové plne elektrické modely a ďalšie budú nasledovať,“ uvádza v tlačovej správe Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Predaj a marketing.

Nová Škoda Superb sa bude vyrábať na Slovensku

Už pred nejakým časom predstavitelia Škody prezradili, že nový Superb príde v tradičných karosárskych variantoch, teda liftback a kombi. Postavený bude na evolučnej platforme MQB. To však úplne netýka jeho koncernového príbuzného, VW Passat. S novým Superbom síce príde aj nový Passat, no už len vo verzii kombi. Sedan totiž automobilka vyradila z ponuky začiatkom minulého roka. Prvýkrát tak VW príde ako dvojča Škody a nie naopak. Obe dve vozidlá budú vyrábať v Bratislave. Superb by mal mimochodom medzigeneračne opäť narásť, za čo môže najmä Octavia. Tá sa totiž s každou generáciou zväčšuje a automobilka potrebuje o niečo zreteľnejšie oddeliť Superb od Octavie.

Takto by mohol vyzerať nový Superb. Zdroj: Kolesa.ru

O novom Kodiaqu vieme toho podstatne menej, no očakáva sa, že jeho príchod naznačuje aj novú generáciu VW Tiguan, ktorý je v súčasnej podobe na trhu rovnako dlho ako Kodiaq. Oba modely pred nejakým časom zachytili aj automobilový paparazzi počas testov, avšak pochopiteľne obe autá dizajn schovávali za maskovacími polepmi. Zároveň niektoré zdroje tvrdia, že vývoj spaľovacích motorov koncernu VW sa blíži pomaly do finále a práve chystané novinky by mali dostať ich najnovšiu evolúciu.

Keď už sme na začiatku načrtli správu o predajoch Škody za rok 2022, poďme sa na ňu v rýchlosti ešte pozrieť. Uplynulý rok si mladoboleslavská značka určite nedá za klobúk. Predaje totiž medziročne klesli až o 16,7 percent na celkový počet 878 200 áut. Suverénne najpredávanejším modelom sa stala opäť Octavia (141 100 kusov) aj keď s 29,7 percentným poklesom. Nasleduje Kamiq (96 300 kusov) a Kodiaq (94 500), pričom prakticky jedinými modelmi, ktoré zaznamenali medziročný nárast v predajoch bola Škoda Kushaq (len pre indický trh) a elektrický Enyaq. Príchod nového Superbu a Kodiaqu tak môže značke vdýchnuť nový vietor do plachiet.

Zdroj: Škoda

Foto: Kolesa.ru