Pôvodne to malo byť leto 2020, ani september nakoniec nie je na zahodenie. Automobilka Volkswagen ešte mierne skorigovala oneskorený príchod svojho modelu VW ID.3 na trh a sľúbila, že september 2020 je posledný definitívny termín. Po niekoľkých odkladoch by sa tak prví zákazníci konečne mali dočkať. Od 17. júna 2020 automobilka spúšťa objednávkový systém na edíciu First Edition.

O rok neskôr a bez funkcií

Elektrickú novinku predstavil Volkswagen už pred rokom, kvôli dobre známym problémom so softvérom však jeho predaj niekoľkokrát odložil. Práve kvôli medializácii problémov s ID.3 sa neskôr dostal šéf koncernu VW, Herbert Diess, do sporu s dozornou radou a obvinil ju, že môže za únik interných informácií, ktoré spôsobili predčasnú paniku. Neskôr sa za svoje výroky odpravedlnil, pravdou však je, že povesti koncernu panika okolo softvéru rozhodne neprospela. IT odborníci na problémoch však pracujú a čoskoro ich vraj vyriešia. Kým sa tak však stane, prvé vozidlá sa k zákazníkom dostanú s oklieštenou funkcionalitou niektorých systémov. Už teraz výrobca hovorí o tom, že v autách nebude funkčný App Connect a niektoré funkcie v head-up displeji. Neskôr (údajne na začiatku roka 2021) im fabrika všetky funkcie samozrejme bezplatne „odomkne“. Aký to bude mať vplyv na cenu auta, prípadne služby s ním spojené, Volkswagen neuvádza. Podľa dostupných informácií by nemala cena VW ID.3 First Edition s akumulátorom s kapacitou 58 kWh (dojazd 420 km) prekročiť 40 000 eur. Neskôr sa objavia aj verzie s akumulátormi s kapacitami 45 kWh (dojazd 330 km) a 77 kWh (dojazd 550 km).

Testovací zákazníci

Volkswagen si je vedomý zvláštnej situácie, a tak zaradí všetkých zákazníkov z prvej vlny do tzv. 1. Mover Clubu. Dostanú priamu linku do Volkswagenu, ktorá poslúži nielen ako nepretržitá online servisná podpora, ale aj ako kanál na spätnú väzbu slúžiacu na vylaďovanie áut podľa požiadaviek zákazníkov. Automobilka sľubuje, že zákazníkov za pomoc odmení tak, že im počas prvých troch mesiacov odpustí leasingové poplatky.

zdroj: Reuters