Nabíjanie akumulátorov solárnymi panelmi?

Konštruktéri modelu Lightyear One sa pri návrhu auta zamerali na každý jeho detail a základný koncept prispôsobili spôsobu jeho pohonu. Vozidlo preto ukazuje všetky súčasné technologické možnosti, ktoré majú konštruktéri elektrických vozidiel k dispozícii. Okrem prísne aerodynamických tvarov výrazne ovplyvňujúcich efektivitu pohonu zaujme nízky Lightyear aj použitou technikou. Zaujímavá je predovšetkým karoséria pokrytá solárnymi panelmi s plochou 5 metrov štvorcových. Použité solárne panely patria medzi to najvýkonnejšie, čo je momentálne k dispozícii, za hodinu preto dokáže v slnečnom dni dodať do akumulátorov auta energiu potrebnú na dojazd 12 km.

zdroj: Lightyear

4x elektromotor, no zrýchlenie na stovku len za 10 sekúnd

Samozrejmosťou je možnosť trakčné akumulátory nabiť z externej elektrickej siete, dojazd plne nabitého auta je pritom 724 km. Pohon zabezpečuje štvorica elektromotorov (každý pri jednom kolese), ktorá auto rozbehne z 0 na 100 km/h za necelých 10 s. Nie je to teda žiaden výkonný koráb ciest, ale evidentne auto zamerané na efektivitu a dojazd, nie na dynamiku a ohurovanie.

zdroj: Lightyear

Začiatok sériovej produkcie je naplánovaný na rok 2021, pričom zo solárneho auta vznikne len 500-kusová limitovaná. Cena Lightyear One sa v predpredaji pohybuje na hranici 135 000 eur.