Vývoj na trhu s ruskou ropou ukazuje trend, ktorý istotne poteší slovenských motoristov. Jej cena je v súčasnosti na najnižšej hodnote za celý rok, upozornili analytici z nezávislej iniciatívy Dáta bez pátosu. Z pohľadu priemerných týzdenných cien je jej cena dokonca nižšia ako na konci roku 2021. Vtedy uzatvárala rok na hodnote 77 amerických dolárov za barel, dnes sa nadchádza na hodnote 71 dolárov za barel.

Dobré správy prichádzajú najnovšie i z koncernu MOL, teda materskej firmy Slovnaftu. „Rafinérke sa podarilo spustiť prevádzku po relatívne dlhej odstávke – údržba a opravy – v mimoriadne nevhodnom čase. Kapacita prevádzky je pre región obrovská,“ hodnotia Dáta bez pátosu s tým, že situácia v rámci MOL by mohla prispieť k poklesu cien dieselu i na Slovensku.

Rozdiel medzi cenou benzínu a dieselu pravdepodobne ostane citeľný dlhodobo. Dnes však predstavuje viac ako 20 centov, čo je najviac z okolitých krajín. „O dôvod viac na pokles, možno 2-4 centy v dohľadnej dobe na prelome mesiacov,“ odhadujú Dáta bez pátosu.

Palivá a nárast ich cien riešia krajiny naprieč celou Európou. „Cena ropy je na rovnakej úrovni ako pred ukrajinskou vojnou vo februári, ale pohonné hmoty na čerpacích staniciach stoja o 30 až 50 centov viac ako pred siedmimi mesiacmi. Vláda sa len nečinne prizerá,“ uviedol pre agentúru APA prezident rakúskeho motoristického združenia ARBÖ Peter Rezar.

Faktom však je, že práve napríklad Rakúsko prišlo ešte v prvej polovici s konkretným opatrením pre skupinu ľudí, ktorá poberá mesačný príspevok a úľavu na dani odstupňovanú podľa toho, ako ďaleko dochádzajú do práce aj so zohľadnením toho, či majú k dispozícii verejnú dopravu. Tento druh finančnej podpory bol v Rakúsku navýšený, a to až do júna 2023.

Otázne je, čo by zástupcovia ARBÖ povedali na situáciu na Slovensku – u nás môžeme bez akýchkoľvek pochybností skonštatovať, že vláda neprijala žiadne opatrenie v boji proti vysokým cenám palív.

Kritiku za nečinnosť zožala aj od analytikov. „Štát neprispel ani centom,“ skonšatovali Dáta bez pátosu s tým, že „celú vlnu zdražovania s maximálnou cenou 1,95 eura / liter a aj postupný letný pokles prežili spotrebitelia bez povšimnutia a pomoci štátu. Ojedinelý úkaz v regióne, kde boli použité rôzne schémy pomoci.“

V Rakúsku najnovšie ohlásili vznik špeciálnej komisie pod patronátom ministerstva hospodárstva. Jej členovia majú dohliadať na ceny palív a ich súlad s dianím na trhu i v širšom kontexte okolitých krajín. V susednom Česku sa tejto témy chopilo ministerstvo financií, ktoré v auguste upozorňovalo na neprimerané marže sietí čerpačiek. Na Slovensku je opäť raz aj pri tejto konkrétnej téme zatiaľ ticho.

Zdroj: Dáta bez pátosu / Vienna.at