Už v minulosti sa táto ulica dostala na titulky rakúskych médií. Jej celý nemecký názov Franz-Eduard-Matras-Gasse by vás pravdepodobne za normálnych okolností ničím nezaujal, no faktom je, že toto miesto (na obrázku nižšie) sa preslávilo najmä tým, že ide o prefíkanú pascu na vodičov.

Slepá ulica sa nachádza v najväčšej mestskej štvrti Viedne Donaustadt. Keď sa tu chcú vodiči otočiť, na pár sekúnd sa ocitnú na súkromnom pozemku. A tu začínajú problémy. Majiteľ pozemku vodičom dlhé roky sprostredkovane (a žiada si dodať, že samozvane) vystavoval "pokuty" vo výške 360 eur. Už to bola horibilná suma, očividne vôbec nekorešpondujúca s mierou prehrešku, ktorého sa daní vodiči dopustili.

Najnovšie sa rozhodli títo podnikavci pritvrdiť. Od vodičov neznalých miestnych pomerov sa snažia inkasovať 795 eur!

Nastrčená firma PV 22, ktorá vykonáva „dohľad“ nad daným miestom, chce takto vylákať peniaze od motoristov a v opačnom prípade im hrozí tým, že prídu ešte o viac peňazí po podaní žaloby (údajne 2 500 až 3 500 eur). Právni experti sa zhodujú, že spoločnosť využíva nátlakové metódy, ktoré nie sú primerané.

Na prvý pohľad nenápadná viedenská slepá ulica je v skutočnosti pascou na nič netušiacich vodičov.

Vodiči sa snažia brániť

Najväčší motoristický klub v Rakúsku ÖAMTC registruje desiatky sťažností od svojich zaskočených členov. Obrátili sa naň práve po tom, čo dostali list vrátane "pokuty" od spomínanej firmy.

Samospráva a úradníci nemajú žiadne silné páky na to, ako sa s týmto problémom vysporiadať, keďže ide o súkromný pozemok. “Vlastníci nehnuteľnosti mohli rampou efektívnejšie zabrániť vo vjazde, ak by to bola ich jediná starosť. Je viac než rozčuľujúce, že sú vodiči takto zámerne lákaní do pasce,“ uviedol starosta Donaustadtu Ernst Nevrivy s tým, že takýto spôsob „zarábania“ je smutný najmä v súčasných neľahkých časoch.

Úrady nateraz aspoň na konci ulice umiestnili značku zakazujúcu zastavenie áut, aby tak aspoň vytvorili motoristom viac priestoru na otáčanie bez toho, aby boli chtiac-nechtiac nútení na pár sekúnd vstúpiť na súkromný pozemok. Takéto rozhodnutie totiž môže vyjsť pridraho - je totiž viac než pravdepobné, že vybraní vodiči sa radšej rozhodnú zaplatiť, aby mali od firmy "pokoj".

Zdroj: Heute / foto: Heute