Na informačných stojanoch čerpacích staníc začínajú naskakovať rekordne vysoké ceny, ktoré spôsobujú problémy nielen rodinným rozpočtom motoristov, ale obratom ovplyvnia cenovky prakticky akéhokoľvek tovaru dopravovaného po cestách. A to sa dnes netýka len Slovenska, ale aj najbohatších európskych štátov, akým je napríklad Holandsko.

Absurdné ceny vyskočili na tamojších pumpách tak vysoko, že sa na niektorých miestach predáva liter naturalu za 2,50 eur a cez dvojeurovú hranicu sa dostali v podstate skoro všetci obchodníci. Motorová nafta potom nie je o nič lacnejšia, v priemere sa tam predáva za 2,37 eura za liter.

Že je situácia neúnosná, pochopil aj tamojší najväčší autoklub ANWB (Koninklijke Nederlandse Toeristenbond), ktorý najprv urobil prieskum medzi vodičmi a zistil, že takmer 30 percent z nich má kvôli ohromným cenám problémy. Navyše viac ako tretina z nich nemá inú možnosť a musí sa dopravovať do práce len vlastným vozidlom.

Práve kvôli tejto zúfalej situácii sa ANWB obrátilo s petíciou za zníženie daňového zaťaženia palív na ministerku financií Sigrid Kaag napriek tomu, že len pár dní predtým v televízii podobný nápad rezolútne zamietla. Výsledok? Holandský vládny kabinet takmer obratom rozhodol, že dane skutočne zníži, tamojší motoristi si však chvíľu počkajú.

Z 21 na 9 percent

V Holandsku je momentálne spotrebná daň na palivá 21 percent a úplne rovnaké je tiež DPH. Vláda sľúbila, že obe sadzby zníži na 9 percent, má však ísť len o dočasné opatrenie. Malo by začať platiť od 1. júla 2022 a potrvá podľa predbežných informácií pol roka. A rovnako má byť dočasne zredukované i daňové zaťaženie elektrickej energie. Nemyslíte, že je najvyšší čas urobiť niečo podobné aj u nás?

SPÔSOBUJÚ VÁM SÚČASNÉ CENY PALÍV NA ČERPACÍCH STANICIACH FINANČNÉ PROBLÉMY?
 • Zatiaľ to zvládam. ( 13% )

   

 • Snažím sa jazdiť úspornejšie. ( 8% )

   

 • Začínam obmedzovať cesty autom. ( 14% )

   

 • Auto dočasne odstavím. ( 1% )

   

 • Premýšľam nad predajom auta. ( 1% )

   

 • Je to neúnosné. ( 63% )

   

Odpovedalo 422 ľudí