AKTUALIZOVANÉ 10.2.: V susednej ČR hrozí pri dovoze väčšieho množstva paliva z Poľska zabavenie auta a jeho prepadnutie štátu. Colníci pri kontrole nasadia aj veľkokapacitný röntgen.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zníženie DPH na pohonné hmoty z 23 na 8 percent platí u našich susedov zhruba týždeň, už teraz však toto opatrenie zavedené na zmiernenie inflácie a rastu cien energií niektorých Poliakov celkom slušne vytočilo. Presnejšie povedané vytáčajú ich jeho dôsledky.

Dôvodom samozrejme nie sú samotné ceny benzínu či nafty, tie si domáci pochvaľujú. Problém je v tom, že niektorí motoristi nemajú kde tankovať. Slováci totiž zobrali tamojšie čerpacie stanice skutočne útokom a poľské médiá už hlásia, že v prihraničných mestách Zakopané, Nowy Targ, Czarny Dunajec či Jabłonka naši vodiči už niekoľkokrát doslova vysali miestne pumpy, ktoré museli byť následne na niekoľko hodín zatvorené.

Priemerná cena 1 litra naturalu 95 sa v Poľsku pohybuje okolo 1,19 eura, za liter nafty dáte cirka 1,20 eura. Na Slovensku je to 1,527, respektíve 1,435 eura.

Že Slováci objavili benzínovú a naftovú turistiku, na tom asi nie je nič prekvapivé. Každý súdny človek s ohľadom na súčasné rozdiely v cenách niečo také musel predpokladať. S čím však Poliaci zrejme nepočítali, sú „turisti“ spoza hraníc, ktorí sa rozhodli zobrať to vo veľkom.

Slovenské tikajúce bomby

Na internete už kolujú prvé fotky áut so slovenskými registračnými číslami, ktoré neberú na čerpacích staniciach plnú len do vlastnej nádrže, ale ich vodiči čerpajú palivo skoro do všetkého, čo majú práve poruke. Výnimkou nie sú kanistre, sudy uložené na prívesných vozíkoch, tisíclitrové IBC kontajnery a miestni tvrdia, že sa začínajú báť. Podľa nich je podobné chovanie riskantné, nezodpovedné a obávajú sa nehôd, respektíve možných následkov. Doslova hovoria o tikajúcich bombách.

Ak ste čítali náš pôvodný článok, potom už viete, že sa na podobných „dovozcov“ vzťahuje povinnosť platiť spotrebnú daň. Ak by ale niečo také aj chceli doma urobiť, s veľkou pravdepodobnosťou budú ešte predtým obvinení z porušovania poľských zákonov.

Ako pripomínajú tamojšie médiá, podľa aktuálne platnej legislatívy je možné cez hranice prepravovať (okrem paliva v nádrži) maximálne 60 litrov benzínu alebo nafty v dvoch ďalších kanistroch, tie však musia plniť požiadavky stanovené európskymi predpismi. Čo IBC alebo kovové sudy celkom určite neplnia. Výsledok? Poliaci posielajú na hranice so Slovenskom policajné hliadky, ktoré budú robiť kontroly a nezákonné chovanie našich vodičov nekompromisne trestať.

zdroj: Onet, foto: goral.info.pl