Ak ste posledných pár dní nestrávili v kóme, asi vám nemusíme veľmi pripomínať, čo spôsobilo poľské skokové zníženie dane z pridanej hodnoty na základné potraviny z 5 na 0 percent, predovšetkým ale redukcia DPH z 23 na 8 percent v prípade benzínu a motorovej nafty.

Ako z učebnice ekonomiky vyrazili Slováci na veľké nákupy a v zásade by si ich nikto veľmi nevšímal, keby pár motoristov nezačalo pri svojich nákupoch mľaskať tak trochu nahlas. Namiesto tankovania do nádrží svojich áut začali brať palivo do sudov či IBC kontajnerov, čo je – či už sa vám to páči alebo nie – v rozpore so zákonom. Nemyslite si ale, že by to v iných okolitých štátoch bolo inak.

Fronty na poľských čerpacích staniciach momentálne vytvárajú Nemci i Česi, pričom ich legislatíva nie je o nič benevolentnejšia ako naša. V Poľsku síce máte možnosť oficiálne natankovať do kanistrov 60 litrov paliva, lenže Slováci môžu cez hranicu previezť mimo vstavanú nádrž vozidla len 10 litrov. Ako to vyzerá v ČR?

Zákon stanovuje, že je možné na územie Českej republiky dopravovať pohonné hmoty pre osobné účely v bežných vstavaných nádržiach vozidla, a navyše najviac 20 litrov bez toho, aby musel byť dokazovaný pôvod pohonných hmôt niektorým z daňových dokladov,“ oznámila pre ČTK Hana Pudičová, hovorkyňa Colnej správy ČR.

Českí colníci sa nezabudli pochváliť výstupom z röntgenu, ktorý použijú pri kontrole áut.

Röntgen a možný prepad auta i paliva štátu

V Česku reguluje dovoz palív zákon o spotrebných daniach č. 353/2003 Sb. a tamojší colníci sa rozhodli pri jeho vymáhaní vytiahnuť na motoristov zbrane ešte trochu ťažšieho kalibru ako u nás. Pri dopravných kontrolách na hraniciach budú vybavení „špeciálnymi kontrolno-technickými prostriedkami a mobilným veľkokapacitným röntgenom“, ktorý dokáže naraz zosnímať celý automobil.

Pri väčšom než povolenom množstve dovážaného paliva budú colníci vyžadovať doklad o predaji, respektíve potvrdenie o doprave, pričom úradníci tvrdia, že účtenka vystavená poľskými čerpacími stanicami „spravidla všetky požadované dáta neobsahuje“.

Čo sa stane v prípade, ak vodič pri kontrole požadované papiere nepredloží? „Ak budú dopravované pohonné hmoty v nadlimitnom povolenom množstve, môže byť zo strany Colnej správy Českej republiky pristúpené k zabaveniu pohonných hmôt a v špecifických prípadoch môže dôjsť aj k zabaveniu dopravného prostriedku. S majiteľom pohonných hmôt následne Colná správa ČR bude viesť konanie, ktoré môže skončiť sankciou prepadnutia zadržaných vecí, a je domeraná spotrebná daň,“ upozorňujú vo svojej oficiálnej tlačovej správe českí colníci.

zdroj: Celní správa ČR, foto: Celní správa ČR a goral.info.pl