Holandskí policajti majú po novom oprávnenie zistiť, či je vodič pod vplyvom drog, a to testom slín.

Holandsko sa tak radí medzi najnovšie prírastky medzi krajiny, ktoré využívajú slinné testery na cestách. V júli už vykonali testovanie na skúšku a výsledky boli alarmujúce. 


Holandsko, tak ako ostatné krajiny, má v zákone podchytený zákaz viesť vozidlo pod vplyvom omamných látok. Lenže doteraz sa to skúmalo na základe správania sa osoby, ako aj na základe nebezpečného šoférovania. Ak policajt na mieste vyhodnotil, že vodič sa nespráva "bežne", tak bol následne eskortovaný na policajnú stanicu, kde mu odobrali vzorky krvi alebo moču, ktoré neskôr putovali na analýzu. 


Holandskí policajti budú ale po novom vybavení detekčným zariadením, ktorým dokážu určiť, či je vodič pod vplyvom drog priamo na ceste. Preškolených na použitie bude takmer 25 000 policajtov, a to v horizonte 2 rokov. 


Kde takéto metódy už platia? Za posledné 2 roky to naplno využívajú v Spojenom kráľovstve, vo Francúzsku, v Írsku. Vyzerá to tak, že po Holandsku sa čoskoro pridá aj naše susedné Rakúsko, keďže minulý mesiac tam vykonávali skúšobné testovanie detekčného zariadenia.  

Video síce pochádza z Írska, ale dokonalo znázorňuje, ako tamojšia cestná kontrola prebieha. Rovnako aj časť po... Mimochodom, prvá krajina, ktorá začala vykonávať testy na drogy za volantom, bola Austrália.

Existujú rôzne špecifikácie slinných testerov. Zo slín ako takých sa dajú zistiť látky, medzi ktoré patria kokaín, marihuana, metamfetamíny - pervitín, metadon, opiáty - morfín, amfetamíny. Slinné testery sa vyhodnocujú buď klasicky vizuálne, alebo za použitia elektroniky. 

MALI BY MAŤ TAKÝTO TESTER AJ NA SLOVENSKU?
  • Áno ( 71% )

     

  • Nie ( 27% )

     

  • Neviem ( 2% )

     

Odpovedalo 90 ľudí  

Foto: suffolk police