Nový Lexus ES je v Európe v ponuke so štvrtou generáciou hybridnej hnacej sústavy Lexus bez nutnosti dobíjania a na východných trhoch so zážihovými motormi 3,5 l V6, 2,5 l a 2,0 l. Prináša ďalšie vylepšenia svojej bezkonkurenčne tichej kabíny, úžasného pohodlia a komfortu jazdy. Ako je zrejmé z plynulého prepojenia medzi zrýchlením, spomalením a riadením vozidla v akejkoľvek jazdnej situácii, konštruktéri spoločnosti Lexus sa snažili dosiahnuť lineárnu odozvu vernú zámerom vodiča.

Karosérii zvýšili torznú tuhosť, tým je sedan ešte precíznejší v zákrutách. Model ES F Sport má špičkový systém adaptívneho variabilného odpruženia (AVS), ktorý prináša komfort jazdy a ak treba ostrejšej odozvy riadenia. V novom modeli ES sa okrem toho predstavujú inovatívne bezpečnostné technológie, ako je zdokonalený systém Lexus Safety System +, aby si majitelia vozidla mohli vychutnať ešte bezpečnejšiu jazdu. Modernizovaný model rozoznáte vďaka novému dizajnu prednej mriežky chladiča a svetlometov v spojení s novou farbou interiéru.

Tuhšie vzpery zadnej nápravy

Prechodom z jednoduchej na dvojitú štruktúru plechu sa zvýšila torzná tuhosť zadného zavesenia. To umožňuje lineárnu jazdu, ktoré je viac zosúladená so zámermi vodiča než doposiaľ, a to aj v situáciách, ako je napríklad zmena jazdného pruhu vo vysokej rýchlosti.

Lepšia ovládateľnosť bŕzd

Zmenou tvaru stúpadla brzdového pedála sa rozšírila kontaktná plocha pre nohu vodiča. Znížili sa aj vibrácie, vďaka čomu má vodič pri zošliapnutí pedála pocit väčšej stability. V prípade hybridného modelu ES 300h sa ovládateľnosť bŕzd zlepšila v dôsledku zmeny kontrolných parametrov elektronicky riadenej brzdovej sústavy. V prípade verzií so zážihovým motorom sa zmenšil jalový zdvih brzdového pedála vďaka vylepšeniu vnútornej konštrukcie hlavného valca a posilňovača.

Pokročilý systém AVS s lineárnym elektromagnetom

Nový pohon na systéme adaptívneho variabilného odpruženia (AVS) v modeli ES F SPORT rozširuje prietokovú cestu ventilu riadenia prietoku oleja elektromagnetu s hydraulickým ovládaním, ktorý teraz reaguje aj na slabé tlmiace sily. Vďaka rozšírenému rozsahu tlmiacej sily sa dosahuje vysoká kvalita komfortu jazdy a súčasne sa zlepšuje odozva a stabilita riadenia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Exteriér:

Predná mriežka chladiča s novým dizajnom

Hoci mriežka chladiča zachováva rozpoznateľnú identitu tohto sedanu vyššej triedy, jej vzhľad má po zdokonalení dizajnu menší počet zvislých pruhov a súbor komponentov v tvare písmena L, ktoré vyjadrujú horizontálne prúdenie a zároveň väčšie vysunutie dopredu.

Nový dizajn svetlometov

Modely s monokulárnymi svetlometmi obsahujú nové kompaktné svetelné jednotky, zatiaľ čo trojité svetlomety obsahujú systém adaptívnych diaľkových svetiel (AHS) BladeScan® v nových užších svetelných jednotkách, čo zvyšuje funkčnosť a dodáva ostrejší vzhľad.

Disky kolies s novým dizajnom

Výraznejšie lúče na športových 17-palcových diskoch kolies majú strojom opracované detaily, zatiaľ čo 18-palcové disky vytvárajú pocit luxusu vďaka kontrastu strojom opracovaného povrchu a čierneho laku. 19-palcové disky F SPORT sú lesklej čiernej farby a ladia s prednou mriežkou chladiča.

Nové farby laku

Po prvý raz je v ponuke farba karosérie Platinová Sonic, ktorá využíva výrazné tiene, ktoré ešte viac zvýrazňujú tvar vozidla. Nová sivá farba laku Sivá Sonic vo vysokoleštenej úprave zasa vykazuje metalický vzhľad.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Interiér

Multimediálny systém

Na základe humanocentrického prístupu spoločnosti Lexus je nová dotyková obrazovka posunutá bližšie k vodičovi o viac ako 100 mm a naklonená približne o päť stupňov, čo zlepšuje jej obsluhu. 

Aktualizovaná aplikácia Lexus Link

Vodiči môžu vo vozidle synchronizovať svoj smartfón so systémom Apple CarPlay® alebo Android Auto® a používať najnovšiu aplikáciu Lexus Link na úlohy spojené s mobilitou, ako sú: vzdialený stav dverí, okien a svetiel, sledovanie polohy vozidla, navigácia do konečného cieľa cesty po zaparkovaní, starostlivosť o vozidlo, pomoc s výstražnými svetlami a kontaktovanie záchrannej služby.

Ozdobné prvky a nové farby interiéru

Ozdobné výplne z orechového dreva v novo vyvinutých úpravách Sumi Black Walnut a Dark Brown Walnut vytvárajú charakter luxusu a moderného prostredia. Okrem orieškovohnedej farby Hazel je možné objednať si interiér aj v hnedom odtieni Forest Brown. Model F SPORT sa odteraz dodáva v bielej farbe s vankúšmi sedadiel v dvojfarebnom bielo-červenom vyhotovení White-and-Flare Red v kombinácii s operadlami čiernej farby, ktoré mu dodávajú športovejší charakter.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Lexus Safety System +

Výkon kamery a radaru bol vylepšený tak, aby rozšíril rozsah odozvy prednárazového bezpečnostného systému, ktorý teraz rozpozná cyklistov za denného svetla a chodcov za zhoršených svetelných podmienok. Okrem toho poskytuje podporu na križovatkách vďaka systému pomoci pri odbočovaní na križovatke, ktorý pri zatáčaní rozpozná protiidúce vozidlá a chodcov prechádzajúcich cez cestu. Súčasťou výbavy sú aj funkcie ako asistent núdzového riadenia.  

Asistent núdzového riadenia

Ak je v tesnej blízkosti alebo priamo vo vašom jazdnom pruhu chodec, asistent núdzového riadenia (ktorý sa spustí pri únikovom manévri vodiča) pomôže s pohybmi riadenia, aby zvýšil stabilitu vozidla ES a udržal ho v jazdnom pruhu.

Asistent poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu

Vylepšili sa funkcie rozpoznávania jazdného pruhu asistenčného systému poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu (LTA), ktorý predstavuje pokročilú funkciu podpory riadenia s cieľom udržať vozidlo uprostred jazdného pruhu. Ich vylepšeniu napomohlo použitie technológií umelej inteligencie (AI), ktoré rozširujú rozsah pomoci vodičovi, výsledkom čoho je plynulejšia a nepretržitá podpora riadenia. 

Tempomat dynamickej jazdy

K tempomatu dynamickej jazdy (s funkciou sledovania pri každej rýchlosti) bola pridaná funkcia regulácie rýchlosti v zákrutách, ktorá vopred spomalí vozidlo podľa veľkosti blížiacej sa zákruty. Tempomat dynamickej jazdy riadi zrýchľovanie a spomaľovanie vozidla tak, aby vzdialenosť od vozidla idúceho bezprostredne pred ním bola konštantná v rámci nastavenej rýchlosti pri jazde po cestných komunikáciách určených len pre motorové vozidlá a iných.

Adaptívne diaľkové svetlá BladeScan®

Systém AHS BladeScan® je pokročilý systém adaptívnych diaľkových svetiel (AHS), kde svetlo zo zdroja diód LED svieti na čepeľovité zrkadlá, ktoré sa otáčajú vysokou rýchlosťou, a prenáša sa na objektív, aby osvetľovalo cestu pred vozidlom. Systém presne riadi distribúciu svetla tým, že synchronizuje rotáciu čepeľovitých zrkadiel a zapína a vypína svetlá LED. Systém AHS BladeScan® rozširuje rozsah osvetlenia diaľkových svetiel, a umožňuje tak vodičovi omnoho skôr rozpoznať chodcov a dopravné značky bez toho, aby mu bránil vidieť vodičov prichádzajúcich z opačného smeru.

Digitálny monitor na sledovanie priestoru po bokoch vozidla

Vylepšený je výkon kamery digitálneho monitora na sledovanie priestoru po bokoch vozidla, ktorý je zhotovený tak, aby poskytoval lepší výhľad na strany vozidla než bežné vonkajšie spätné zrkadlá, najmä v noci a za dažďa. Vďaka spracovaniu obrazu so zníženou interferenciou vznikajú jasnejšie obrazy tam, kde sa mieša svetlo a tieň, pričom znížené je aj blikanie diód LED. Nový sedan vyššej triedy ES sa začne predávať v Európe koncom roka 2021.

zdroj: LexusNews