Mladí vodiči sú hrozbou, ktorej sa nevenujeme

Štatistika ukázala, že Slovensko si na rozdiel od iných krajín plní záväzky v znižovaní nehodovosti na cestách. Dokonca nás Brusel odmenil cenou za najnižšiu nehodovosť. To sa však týkalo predošlých rokov. Zdá sa, že rok 2017 veľmi uspokojivý nebude. Najrizikovejšou kategóriou sú vodiči, ktorí majú vodičák veľmi krátku dobu, konkrétne prvých päť rokov.

Ročne u nás pribudne až 50 000 nových vodičov. Zďaleka nie všetci vedia, ako sa zachovať v krízových situáciách. V kombinácii so stále plnšími cestami (v priebehu dekády tu pribudlo 1 milión vozidiel), sa u nás vyskytuje naďalej množstvo smrteľných nehôd. Ford zistil, že najčastejšími príčinami nehôd mladých vodičov sú: impulzívnosť, ovplyvnenie okolím a nedostatočne vnímanie rizika. Ďalšími faktormi sú malé skúsenosti s vedením motorového vozidla. Tínedžer, ktorý jazdí na motokárach, má omnoho väčšiu prax vo vedení motorového vozidla ako napríklad dievča, ktoré o volant "zakoplo" prvýkrát v autoškole. Čo je veľmi zarážajúce, najrizikovejší je druhý rok od získania vodičského oprávnenia. Dokonca padlo tvrdenie, že ak nespôsobíte nehodu v druhom roku šoférovania, je oveľa pravdepodobnejšie, že ju nespôsobíte (vlastným zavinením) vôbec. Potešujúce je, že mladí vodiči prestali piť a pochopili, že alkohol za volant nepatrí. Ako jedna z mála krajín si držíme nulovú toleranciu a to prináša to ovocie. Čo sa týka výkonu policajnej moci, v porovnaní s Českou republikou je až dvakrát vyšší ako u našich susedov.

Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Žiadne laboratórne podmienky, ale reálne situácie!

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Ford Slovensko vytvoril projekt - Jazdím Ford pre Život. Ide o celodenný pobyt v tréningovom centre bezpečnej jazdy na SlovakiaRingu, určený pre ľudí od 18 do 25 rokov. Jediné čo treba je registrovať sa na stránke www.jazdimfordprezivot.sk a prísť v stanovenom termíne o 10:00 do tréningového centra bezpečnej jazdy na Slovakiaringu. Celý program je zdarma! Ak idete napríklad vlakom, netreba sa ničoho báť, zamestnanci Fordu Slovensko sú mimoriadne milí a ochotní ľudia, takže vás zo stanice Orechová Potôň dovezú aj vás na ňu opäť odvezú. Treba im dať iba vedieť. Po uvítaní a registrácii na účastníkov čaká celodenný program. Prvý bod na programe je odtrhová plošina, kde sa naučíte, ako zvládnuť pretáčavý šmyk. Naučíte sa, ako reagovať pri strate kontroly nad vozidlom v klzkých podmienkach. Bod 2 je takzvaný kruh. Je to simulácia mokrej zákruty, kde si natrénujete zvládnutie nedotáčavého šmyku. Disciplína sa jazdila aj s Mustangom, takže pár šikovných spravilo z nedotáčavého šmyku efektný drift! Bod 3 je kopec, čo predstavuje simuláciu sychravého víkendu v horách. Na ceste dolu kopcom sa musíte vyhnúť prúdu vody (srnke) a krízovo zabrzdiť pred vodnou prekážkou (napríklad strateným českým turistom). :)

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Bod 4 sú zážitkové jazdy no maniakálnom Focuse RS a legendárnom Mustangu cabrio. Po tomto adrenalíne zistíte, že dva guľaté plasty spravia z maličkej Fiesty to najzábavnejšie auto na svete. Easy drift Fiesta s plastovými návlekmi na zadné kolesá bola jednou z najzábavnejších aktivít. Bod 6 sa odohráva v priestoroch hotela na Slovakiaringu. K dispozícii je simulátor jazdy na pretekárskej  dráhe, kde jazdíte v hre Forza Motorsport 6. Potom vás čaká kurz prvej pomoci, pretože opakovanie je matka múdrosti a nakoniec je k dispozícii aj úplne bezplatné vyšetrenie zraku. Bod 7 je jazda pod stresom. Musíte sa na malom priestore otočiť o 360 stupňov a netrafiť žiadny kužeľ. Komplikované? K tomu musíte v jednej ruke držať telefón a tváriť sa, že telefonujete a váš milý spolujazdec vám púšťa rádio na plné pecky a všelijako vás rozptyľuje. A čerešnička na torte je to, čomu má celý program Jazdím Ford pre Život zabrániť. Simulátor nárazu je riadne nepríjemný kolotoč. O dôvod naviac, prečo robiť všetko preto, aby sa nehode zabránilo.

Ako osloviť generáciu, ktorú nič nezaujíma a nebaví? Ford to spravil šikovne!

Program super, ale ako zaujať mladých ľudí, ktorých klasické média vôbec nezaujímajú? Tento „problém“ môžem sám ako mladý človek potvrdiť. Geniálne riešenie priniesol Ján Hnát, marketingový manažér Ford Slovensko. Oslovil aktuálne internetové hviezdy, ktoré sledujú státisíce mladých ľudí - Youtuberov. Konkrétne začal spoluprácu s Youtuberkou LucyPug a MenameSelassie. Aj vďaka ich spolupráci je projekt natoľko úspešný, že boli pridané ďalšie dva termíny na 22. a 24. augusta! To znamená, že za celkovo štyri dni prejde cez program Jazdím Ford pre Život približne 250 ľudí!

Táto iniciatíva ma od nás jeden veľký palec hore a nie sú to len tak sucho napísané riadky, ale niekoľko disciplín som aj sám odskúšal. Ford opäť podpichol ľudí na vyšších miestach, aby sa konečne zmenili naše zaspaté autoškoly, ale zdá sa, že to je v nedohľadne. Dúfajme, že Ford bude pokračovať vo svojej iniciatíve aj naďalej a držíme im palce!

FOTO: Martin Ofúkaný