Ampera/Volt je tak po minuloročnom víťazovi Nissan Leaf druhým elektromobilom v takmer 50. ročnej histórii COTY.

Po prvýkrát od roku 1964 kedy sa v Európe začalo voliť Car of the Year sa táto renomovaná voľba stala súcosťou svetového autosalónu. Po dohode medzi organizátormi výstavy a poriadateľmi COTY sa táto voľba presunula z jesene na jar.

Víťazom 48. ročníka tejto renomovanej trofeje sa stal Opel Ampera. V konkurencii 7 finalistov, ktorí sa dostali do užšieho výberu z pôvodne 35 navrhnutých áut obstál tento elektromobil najlepšie. Vo finále sa 59 odborných motoristických novinárov z 23 krajín Európy (Slovensko zastúpenie v COTY nemá) rozhodovalo aj medzi Citroen DS5, Fiat Panda, Ford Focus, Range Rover Evoque, Toyota Yaris a Volkswagen Up!

Rebríček prvých troch v COTY 2012 vyzerá nasledovne:


Opel Ampera/Chevrolet Volt - 330 b
Volkswagen Up! - 281 b
Ford Focus - 256 b


Zaujímavosťou Opelu Ampera/Chevroletu Volt je jeho značne predlžený akčný rádius. Klasické elektromobily musia po vybití batérií na nabíjačku. Inak nejdú. Tohtoročný víťaz si však vďaka malému spaľovaciemu motoru dokáže produkovať elektrickú energiu a pokračovať v jazde. Ampera používa 1.4 l spaľovací benzínový motor ktorého činnosť ovláda počítač. Na samotnú kapacitu batérií prejde toto auto 60 km, následne sa pripojí spaľovací motor.