Mercedes triedy C je aj z dnešného pohľadu „žehličkou nerovností,“ ako keby ho navrhovali priamo na našich rozbitých cestách. Napriek skvelému komfortu sa nebojí ani zákrut, na konkurenta z Mníchova sa však nechytá.

V poradí 2. generáciu Mercedesu triedy C vyrábali Nemci od roku 2000 do roku 2007. Mercedes W203 nadviazal na úspech predchodcu a udržal sa v pozícii najpredávanejšieho vozidla značky. V roku 2001 predal Mercedes prvýkrát v histórii viac ako pol milióna Céčiek. Z pohľadu zákazníkov však nebolo Céčko úplne bezproblémové. Na spoľahlivosti a kvalite prvých ročníkov sa prejavilo znižovanie nákladov. Mercedes postupne na problémoch zapracoval, preto platí, že mladšie kusy sú spoľahlivejšie. Potrebný facelift vozidla prišiel v roku 2004.


Technici EuroNCAP poslali Mercedes triedy C W203 oproti bariéram rovno dvakrát. V roku 2001 si Mercedes odniesol len 4 hviezdičky. O rok neskôr bral baby-benz už plný počet hviezd. Lepšie hodnotenie získal Mercedes za signalizáciu použitia bezpečnostného pásu. Za ochranu chodcov dostal len 2 hviezdy.

Jazdenka Mercedes C W203

Technici EuroNCAP testovali C W203 rovno dvakrát. Na prvý raz si Céčko odnieslo len 4 hviezdy, neskôr už 5.

Dizajn


Céčko prišlo v troch karosárskych verziách. V roku 2000 prišiel klasický sedan, o rok neskôr ukázali svetu aj populárne kombi a štýlové kupé. Druhá generácia Céčka zdedila od predchodcu len zadné viacprvkové zavesenie kolies. Inak všetky časti vozu prepracovali alebo zmenili. Napríklad dopredu po prvýkrát umiestnili nápravu typu McPherson.


Vzhľad Céčka hodnotíme kladne, ešte aj dnes po 15 rokoch od predstavenia dokáže sedan zaujať atletickými tvarmi. Najmä z profilu vyzerá veľmi štíhlo. Naopak netypický vzhľad predných svetlometov nemusí sadnúť každému.


Interiér poteší kvalitnými materiálmi a spracovaním. Zo začiatku výroby mal však problém s vŕzganím. Ergonómia pracoviska vodiča je úplne bez problémov. Na „mercedesácke“ ovládanie si však treba chvíľu zvykať. Na zadných sedadlách je o niečo menej priestoru, než by ste možno čakali. Rovnakým neduhom trpí aj konkurent z Mníchova.


Mercedes W203 sedan má na dĺžku 4526 mm na šírku 1728 mm a na výšku 1426 mm. Rázvor je 2715 mm. Kombi je o 15 mm dlhšie a o 39 mm vyššie. Verzia kupé ma rozmery 4343 x 1728 x 1406 mm. Batožinový priestor verzie sedan má objem 455 litrov, kombi 470 litrov a kupé 310 litrov.


Pohotovostná hmotnosť Céčka začína na hranici 1 455 kg.

Jazdenka Mercedes C W203

Dizajn Céčka vyzerá aj po rokoch stále dobre

Pod kapotou Céčka bola naozaj široká paleta benzínových a naftových motorov. Od štvorvalcov až po osemvalce.

Jazda a jazdné vlastnosti


Hlavným konkurentom Céčka je BMW radu 3. Inžinieri zo Štuttgartu však nestavili na športový podvozok, ale v prvom rade na komfort. Mercedes triedy C je aj z dnešného pohľadu „žehličkou nerovností,“ ako keby ho navrhovali priamo na našich rozbitých cestách. Napriek skvelému komfortu sa nebojí ani zákrut, na konkurenta z Mníchova sa však nechytá. Pokiaľ sa nebojíte väčších náklonov karosérie, dokážete zákruty rezať vysokým tempom. Vozidlo je s malými motormi neutrálne a vďaka zadnému pohonu dokážete výborne balansovať na hrane pretáčavosti a nedotáčavosti. Trojdverové kupé má oproti sedanu tvrdší a športovejší podvozok.


Radenie prevodových stupňov v Céčku neprináša žiadne potešenie. Dráhy sú dlhé a radenie gumové. K pohodovému charakteru podvozku sa hodí skôr automatická prevodovka. Automaty však nevynikali rýchlosťou radenia a preto budú vyhovovať len nenáročným. Pri pohľade na prevodovky sa Céčko nemá čím chváliť.


Pochváliť musíme perfektný priemer otáčania, ktorý je silnou stránkou Mercedesov s motormi uloženými vpredu pozdĺž.

Jazdenka Mercedes C W203

Mercedes C vás bude rozmaznávať jazdným komfortom aj na rozbitých cestách

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov

Motory


Pod kapotou Céčka bola naozaj široká paleta benzínových a naftových motorov. Od štvorvalcov až po osemvalce. Benzínovým základom bol atmosférický štvorvalec C180 s výkonom 95 kW a objemom 2,0 litrov. S veľkým Céčkom sa trápil, preto je vhodnejšie siahnuť po prepĺňanej verzii. Rovnaký 2,0 litrový motor s kompresorom niesol označenie C200 Kompressor. Maximálny výkon dosahoval 120 kW. Neskôr prišiel nový štvorvalec rady M271 s objemom 1,8 litra v troch výkonových verziách. C180 Kompressor (105 kW), C200 Kompressor (120 kW), C230 Kompressor (141 kW). Štvorvalce sú dobrou voľbou, spotrebu sa dá pri rozumnej jazde udržať pri 8-9 litroch.


Medzi silnými štvorvalcami sa v ponuke trochu strácajú malé atmosférické šesťvalce. Tie majú objem 2,6 resp. 2,5 litra a výkon 125 kW resp. 150 kW a spotreba sa pohybuje medzi 8-11 litrami. Motory však vynikajú kultivovanosťou a prevádzkovou spoľahlivosťou. V ponuke nájdeme aj väčšie šesťvalce s označením C280(170 kW), C320(160 kW) a C350(200 kW). Šesťvalce bolo možné kombinovať aj s pohonom všetkých kolies 4matic.


Mercedes nezabudol ani v prípade druhej generácie Céčka na vrcholné verzie AMG. Bolo ich hneď niekoľko. Šesťvalcové C32 AMG Kompressor s objemom 3,2 litra a výkonom 260 kW. Od roku 2004 dostala športová verzia AMG atmosférický osemvalec. Motor V8 C55 AMG má objem 5,4 litra a výkon 270 kW. Samosvorný diferenciál bol štandardom. Mercedes priniesol v roku 2003 aj naftové AMG s označením C30 CDI. Pod kapotou sa schovával 3,0 litrový päťvalec s výkonom 170 kW. Kvôli neúspechu skončil svoj životný cyklus už v roku 2004.


Pod kapotou Céčka môžeme najčastejšie nájsť štvorvalcové turbodiesle. 2,1 litrový agregát ponúkali v mnohých výkonových verziách od 85 kW po 110 kW. Malé štvorvalce vynikali výbornou spotrebou 6 – 7 litrov, ale aj slušnou spoľahlivosťou. Pod kapotu triedy C sa ďalej dostal radový päťvalec C270 CDI s objemom 2,7 litra a výkonom 125 kW. Po modernizácii prišli aj šesťvalcové nafťáky s objemom 3,0 litra a výkonom 165 resp. 170 kW.
Všetky motory okrem verzie C320 CDI boli štandardne spriahnuté so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. V ponuke boli automaty, zo začiatku výroby 5-stupňový a neskôr aj 7-stupňový.

Prvé ročníky mali množstvo detských chorôb, z ktorých sa väčšinu podarilo Mercedesu vyriešiť do faceliftu.
Jazdenka Mercedes C W203

V interiéri sú kvalitné materiály, prvé ročníky však zvykli vŕzgať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Najčastejšie poruchy


Mercedes-Benz triedy C doplatil na začiatku výroby na šetrenie nákladov. Manažment sa rozhodol pre výmenu overených dodávateľov za tých lacnejších. Dôsledky sa prejavili okamžite. Prvé ročníky mali množstvo detských chorôb, z ktorých sa väčšinu podarilo Mercedesu vyriešiť do faceliftu.


Nemecká Dekra hodnotí spoľahlivosť jazdeného Mercedesu C W203 podpriemerne. 


Prvé modely mali problém s kvalitou interiéru. Plasty vydávali na nerovnostiach nepríjemné pazvuky. Pri kúpe pozorne počúvajte tiež klepotanie náprav, ktoré môže znamenať vôle v uložení. Všeobecne platí, že zadná náprava vydrží omnoho dlhšie, než predná. Rozbité slovenské cesty však k životnosti nepridajú.


Zo začiatku výroby sa Céčko nevyhlo problémom s koróziou. Konštruktéri vyriešili koróziu blatníkov, lemov a veka batožinového priestoru až po modernizácii. Veľmi dôležitá je kontrola stavu odtokových kanálov na vodu pod prednou kapotou, pokiaľ sa upchali, voda zatekala a spôsobovala hrdzavenie okolo čelného skla. V horšom prípade zatiekla voda aj do elektroinštalácie. Prvé ročníky bojovali aj so spoľahlivosťou klimatizácie. Neskôr tento problém výrobca vyriešil.


Základom pri kúpe je kontrola funkčnosti elektroniky, ak auto javí nejakú poruchu, dajte ruky preč. Typické sú hlášky o nefunkčnom ESP, BAS, SRS, parkovacej brzde a podobne.


Benzínové motory sú relatívne bezproblémové. Jedinou typickou poruchou je nefunkčná váha vzduchu. Naftové motory sú v porovnaní s modernými relatívne spoľahlivé. Pozor si dajte na opotrebované vstrekovače a žhaviace sviečky. Občas sa objaví aj opotrebené turbodúchadlo.


Automaty sa hodili k charakteru Céčka viac, než manuálne prevodovky. Kúpu samočinnej prevodovky však poriadne zvážte. Komfort radenia vás môže vytrestať drahými opravami. Mechanici odporúčajú výmenu oleja v prevodovkách 5-G a 7-G už po 60 000 km. Problémom sa nevyhla ani manuálna prevodovka, tá trpí na nadmerne opotrebené synchróny a vyskakovanie zaradených rýchlostí.


Pokiaľ plánujete kúpu Mercedesu triedy C, určite hľadajte kusy po facelifte.

Ponuka náhradných dielov na www.motointegrator.sk

Tovar Premium Standart
Brzdový kotúč predný 68,20 € 38,40 €
Brzdový kotúč zadný 49,60 € 26,20 €
Brzdové platničky predné 124,00 € 78,60 €
Brzdové platničky zadné 55,20 € 38,20 €
Tyč stabilizátora 29,80 € 14,50 €
Predné ranemo 146,00 € 70,30 €
Zadný silentblok 10,32 € 3,94 €
Predný silentblok 42,80 € 19,00 €
Žhaviaca sviečka 15,80 € 12,80 €
Merač hmotnosti pretečeného vzduchu 92,40 € 45,80 €
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Kúpiť/nekúpiť?


Potrpíte si na vysoký komfort a štýl, no nemáte peniaze na nové auto? Riešením môže byť Mercedes triedy C. Na rozdiel od väčších Mercedesov vás v prípade dobrého výberu nezruinuje na servisných nákladoch. Ideálnou voľbou sú vozidlá po facelifte. Mercedes vyriešil v prvých rokoch výroby mnoho detských porúch Céčka. Ponuka motorov bola obrovská a vo výkonovom rozpätí 85 kW – 270 kW si dokázal vybrať naozaj každý.


Opatrní buďte v prípade jazdeniek s podozrivo nízkym nájazdom. Mercedes triedy C si málokto kupoval na 10 000 km ročne... Ak na taký kus aj natrafíte, rozhodne nebude lacný. Ceny jazdeného Mercedesu triedy C W203 sa pohybujú od 2 500 € do 8 500 €.

TopSpeed.sk verdikt: Odporúčame! (najmä modely vyrobené po 10/2004)