Dacia-Duster-No-Limit

Dacia Duster pôsobí ako monštrum azda zo všetkých pohľadov

Výstavba celého špeciálu prebehla pomerne potichu bez nejakej medializácie. Projekt najostrejšieho Dustera všetkých dôb nesie aj príznačný názov, Duster No Limit. Krátke a výstižne pretože kategória unlimited, nebráni konštruktérom vôbec v ničom. Aj s tohto dôvodu bolo možné osadiť do Dustera motor s božského Nissanu GT-R vyladený na šialených 634kW (850 koní). Nič moc?

 

Veď celosvetovo nie je problém nájsť firmy, ktoré by dokázali s tohto motoru vydolovať ešte viac. To je pravda, no treba si uvedomiť, že v pretekoch kde behom 20 kilometrovej trate zdoláte prevýšenie bezmála 1.5 kilometra nastávajú obrovské zmeny (zmena atmosferického tlaku, vlhkosť vzduchu) s ktorými musel úpravca rátať. Vzhľadom na to, že Duster nikdy nebol navrhovaný tak, aby sa pod jeho prednú kapotu vopchal vidlicový šesťvalec prepĺňaný dvoma turbami, museli tento motor z logických príčin umiestniť na mieste, kde obvykle vídame skôr pasažierov sediacich na zadných sedadlách. Koniec koncov je to aj tak najlepšia koncepcia uloženia motoru.

Dacia-Duster-No-Limit

Dacia Duster No Limit

Samozrejme motor v tomto prípade nie je všetko. Treba spomenúť, že Duster No Limit vychádza z Dustera, ktorého máme možnosť stretávať na zamrznutých tratiach seriálu Andros Trophy. No už ako sami vidite ani z tohto špeciálu veľa nestalo a tak skôr túto spravu možno brat ako marketingový nástroj. Každopádne o prenos obrovského výkonu na kolesá sa bude starať 6-stupňová, ako inak, sekvenčná prevodovka, ktorú pre tieto účely vyvinula firma Sadev, ktorá už ma čo-to za sebou.

Dacia-Duster-No-Limit

Pri výkone 650 koní už hrá svoju výraznu rolu aj aerodynamika

Inak kompletný projekt zastrešilai športová divízia Renaul Sport, ktorá sa netají cielom pokoriť rekord stanovený Nobuhiro Tajimom s časom 10:01.408 jazdiaceho na naozaj monštruóznej SX4-ke. Teda "Suzuki" keby ste nevedeli.

 

Čo vy nato? Myslite si, že dokáže Jean-Philippe Dayrautem za volantom už pri prvom štarte na týchto pretekoch siahnuť na víťazstvo?

Dacia-Duster-No-Limit

Skelet ostrého Dustera nemá so sériovým Dusterom nič spoločné

Každopádne Dacia Duster aj zo svojim ohromným dody kitom budí naozaj rešpekt a verte mi, keby to bolo možné tak predám kabelku svojej priateľky a moje kroky nasmerujem do prvého showroom-u Dacie pre takéhoto Dustera.