Podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej Republiky (ZAP) sa dá spraviť niekoľko zaujímavých výsledkov. V tom dnešnom sa budeme zaoberať najpredávanejšími modelmi na Slovensku za rok 2016. Nepôjde však o bežnú štatistiku tých najpredávanejších modelov od prvého po desiate miesto. Dnes vám predstavím najpredávanejšie modely každého výrobcu, ktorý na Slovensku predáva autá oficiálne.

Do popredia najpredávanejších modelov sa dostávajú SUV modely. Trend je zatiaľ nezvratný a v dohľadnej dobe sa nezmení.

Prvá značka Alfa Romeo má víťaza v podobe novinky Giulia (25 ks), čo nie je prekvapením. Zvyšné modely sú ozaj v malom okruhu záujemcov. Najpredávanejším Audi je typ A3 s 314 predanými kusmi, čo je trochu prekvapením. Čakal by som tu skôr typ A4.

Ešte väčším prekvapením je BMW, ktoré má víťaza v podobe typu X5 (452). To na našom trhu predbehlo aj oveľa menšiu X1, alebo obľúbený rad 3. Citroen boduje modelom Berlingo, pre ktorý sa rozhodlo v roku 2016 736 nových zákazníkov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Dacia má dvoch zástupcov, ktorí sa pobili o prvé miesto. Víťazom je napokon Sandero s 1 060 predanými kusmi. Nesmiem zabudnúť na automobilku DS, ktorá boduje modelom DS3 so 44 predanými kusmi. Fiatu sa oplatil krok s oprášeným názvom Tipo, v našej štatistike je na prvom mieste s 412 novými zákazníkmi. A to je na trhu ako novinka.

Ford má jednoznačného víťaza Focus s 3 karosárskymi prevedeniami a výsledným počtom 586. Honda boduje SUV modelom CR-V so 487 kusmi, čo je pre mňa miernym prekvapením. Zákazníci očividne čakajú na nový Civic. Hyundai mal takmer víťaza Tucson, ale typ i30 ho s výsledkom 2 266 tesne predbehol. Viete, kto kraľuje predajom Jaguaru? Je to prekvapivo SUV F-Pace s 56 novo zaregistrovanými modelmi. Jeep má najpredávanejší model Grand Cherokee s 112 novými zákazníkmi. Kia má jednoznačného víťaza typ Cee´d s 2 792 modelmi.

A opäť SUV od Jaguaru. F-Pace onedlho príde aj v elektrickej verzii.

Dokonca aj Lada tu má svojho zástupcu, je ním nesmrteľný typ Niva s 94 predanými vozidlami. Land Rover má víťaza v podobe Discovery Sport s 102 novými zákazníkmi. Japonský Lexus boduje modelom NX s 82 registrovanými kúskami. V štatistike je dokonca automobilka Mahindra s jediným modelom XUV 500, pre ktorý sa rozhodlo 17 zákazníkov.

Videli ste už v premávke túto Mahindru?

Maserati stavilo na Quattroporte so 7 novými kúskami. Mazda má víťaza v podobe praktickej Mazdy 3 so 636 predanými kusmi. A čo najstaršia automobilka na svete, Mercedes-Benz? Tá tiež boduje SUV modelom, konkrétne GLC, pre ktorý sa rozhodlo 430 nových zákazníkov. Štýlovka Mini boduje klasickým Cooperom so 103 predanými kusmi.

Najpredávanejšie Maserati? No predsa Quattroporte

Mitsubishi ASX vyhráva so 765 predanými kusmi, čo nie je žiadnym prekvapením. A čo ste čakali pri značke Nissan? Víťazom je opäť crossover Qashqai so 644 modelmi. Opel stavil na novú Astru, ktorá dokonca predbehla malú Corsu a zvíťazila s 1 195 predanými kúskami. A čo jeho nový vlastník Peugeot? Ten vyhráva s malou 208 a celkovo 953 novými zákazníkmi. Porsche boduje ako inak SUV modelom Cayenne so 41 novými kusmi.

Porsche boduje SUV modelmi.

Renault Clio vyhralo s 1 243 novo zaregistrovanými modelmi. Seat boduje Leonom, ktorý oslovil 748 zákazníkov. V štatistike je dokonca aj Smart, pre ktorého model Forfour sa rozhodlo 12 kupcov. Subaru boduje Outbackom a 125 predanými kusmi.

Suzuki prekvapivo vyhráva modelom Vitara, ktorá raketovo preskočila iné modely od Suzuki a vyhrala s konečným číslom 2 737. Škoda, samozrejme, víťazí s typom Fabia, pre ktorú sa rozhodlo 5 381 zákazníkov. Japonská Toyota boduje Yarisom a 932 novými zákazníkmi. Najväčšia automobilka v Európe, Volkswagen, oslovil s typom Golf až 2 094 nových záujemcov. Poslednou automobilkou v našom prehľade je Volvo, ktoré najviac oslovuje SUV s XC60 a 188 predanými kusmi. Tak čo? Prekvapili vás niektoré automobilky? Čakali ste toľko SUV modelov na prvom mieste? Ja veru nie. Obzvlášť nie pri BMW a Mercedese.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov