„Slovenský trh je v porovnaní s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky špecifický tým, že na ňom v prípade zánovných vozidiel prevládali autá na naftové pohony. Vlani však prišlo k zmene. Kým počet inzerovaných zánovných vozidiel s dieselovými motormi na Slovensku klesal, tých s benzínovými pribudlo  o 5 %, stúpol  i počet áut na alternatívne pohony. Najviac si v ponuke v tomto segmente polepšili  elektromobily, ktorých bolo vlani o tretinu viac ako v roku 2017. Pokles ponuky naftových áut kopíruje situáciu na trhu nových automobilov, kde rastú predaje benzínových pohonov. Zároveň odráža aj tlak EÚ na znižovanie emisií, čo sa lepšie darí práve s benzínovými motormi,“ vysvetľuje situáciu na trhu prevádzkový riaditeľ Mototechny Petr Vaněček.

Spoločne s elektrickými pohonmi vzrástla aj ponuka hybridov, naopak klesol počet vozidiel na LPG a CNG. „Nárast elektromobilov a hybridov odráža aktuálny trend v automobilovom priemysle, kedy na jednej strane automobilky investujú viac do vývoja a výroby elektromobilov a na strane druhej motoristi premýšľajú viac ekologicky. Navyše aj ponuka a dostupnosť takýchto vozidiel rastie. Dá sa predpokladať, že sa u nás tento trend ešte viac zvýrazní v tomto roku po uvedení elektromobilov Citigo, nového crossoveru a plug-in hybridu Superb od Škodovky, ktorá dlhodobo na slovenskom aj českom trhu vedie v predajoch nových áut,“ vysvetľuje Petr Vaněček. Spomedzi hybridov a áut na elektrický pohon boli v roku 2018 najponúkanejšie modely Kia Niro, nasledovaná Toyotami RAV 4 a  C-HR. Na štvrtom mieste sa umiestnilo BMW i3.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

TOP 10 najčastejšie ponúkaných zánovných áut v SR

 

2017

2018

1.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

2.

Škoda Fabia

Škoda Fabia

3.

Škoda Rapid

Škoda Rapid

4.

Volkswagen Golf

Kia Ceed

5.

Škoda Superb

Volkswagen Golf

6.

Kia Ceed

Škoda Superb

7.

Volkswagen Passat

Kia Sportage

8.

Mercedes C

Hyundai i30

9.

Kia Sportage

Volkswagen Passat

10.

Hyundai i30

Renault Megane

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Vlaňajšia ponuka inzerovaných zánovných áut medziročne klesla o sedem percent. Motoristi si mohli vyberať z 29 072 takýchto vozidiel. Ich najčastejší inzerovaný vek vzrástol o mesiac na presne jeden rok. Naopak, najčastejší počet najazdených kilometrov klesol o 4 520 km. Zánovné autá oproti roku 2017 vlani mierne zlacneli. Najčastejšie inzerovaná cena sa znížila o 344 eur na 19 846 eur. Z najväčšej ponuky zánovných áut (11 143) mohli vyberať ľudia  v Bratislavskom kraji, ktorý výrazne predbehol všetky ostatné slovenské regióny. V druhom v poradí - Nitrianskom kraji mali motoristi k dispozícii  2 548 vozidiel. Najmenšou ponukou s 1 781 zánovnými autami disponoval Trenčiansky kraj.

Najinzerovanejším modelom zánovných áut bola už tradične Škoda Octavia, ktorú nasledovali Škoda Fabia a Škoda Rapid. Oproti roku 2017 vlani nastala zmena až na štvrtej priečke  rebríčka najinzerovanejších zánovných áut, keď Volkswagen Golf nahradila Kia Ceed a odsunula ho na piate miesto. Z prvej desiatky vypadol Mercedes C a dostal sa do nej Renault Megane.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zdroj: AAA AUTO