Tunel Branisko je jednorúrový tunel s dĺžkou 4 975 metrov s obojsmernou premávkou. Je súčasťou úseku diaľnice D1 Beharovce – Branisko nachádzajúceho sa na severovýchode Slovenska, medzi okresmi Levoča a Prešov.

Celé roky sa hovorí o tom, že k jeho prvej tunelovej rúre pribudne aj druhá. Národná diaľničná spoločnosť najnovšie hlási progres v prípravach na jej výstavbu. Aktuálne totiž vyhlásila verejnú súťaž na vypracovanie štúdie realizovateľnosti, ktorá sa bližšie pozrie na požadované varianty a alternatívy projektu organizácie výstavby pre tento úsek D1.

Zákazka bude zahrňovať aj rekonštrukciu pravej tunelovej rúry. Jej odhadovaná hodnota je 235-tisíc eur.

Výstavba ľavej neodstaví pravú rúru

"V roku 2022 bola priemerná denná intenzita na úseku tunela Branisko cez 16-tisíc vozidiel za 24 hodín. Vybudovanie druhej rúry tunela Branisko je tak reálne na pláne. Analýzy nám už potvrdili, že výstavba ľavej rúry je technicky možná aj počas prevádzky pravej rúry," uviedla v stanovisku Národná diaľničná spoločnosť.

Ešte pred začiatkom výstavby však čaká úradníkov veľa papierovačiek. Po spracovaní zámeru EIA, čo je posudzovanie vplyvov na životné prostredie, bude nasledovať proces zabezpečenia projektovej dokumentácie, územného a stavebného konania.

Zdroj a foto: NDS