Je to trochu kopanie do nenarodeného dieťaťa, ale odpustiť si to nemôžeme... O čom je reč? Pôvodný Fiat 500 s prezývkou Topolino (taliansky myška, ale tiež tamojšie meno pre Mickeyho Mousa) bol predstavený v roku 1936. Vyrábal sa ako dvojdverový sedan, kabriolet, kombi či minivan, predovšetkým bol ale poháňaný maličkým radovým štvorvalcom s objemom 0,57 litra, ktorý produkoval 13 koní a pri hmotnosti 535 kg bol schopný jazdiť rýchlosťou približne 85 kilometrov za hodinu.

O 87 rokov neskôr Fiat uvedie na trh jeho nepriameho nástupcu, ktorý síce má o trochu nižšiu pohotovostnú hmotnosť (490 kg), jeho elektromotor má však len 8 koní, energiu čerpá z batérií s kapacitou 5,5 kWh, čo je ekvivalent zhruba dvoch litrov benzínu (pôvodné auto malo 21-litrovú nádrž) a jeho maximálna rýchlosť je 45 kilometrov za hodinu. Tiež vás napadá otázka, kde je ten pokrok?

Môžete samozrejme namietať, že chystané Topolino bude určené do premávky v obrovských mestských aglomeráciách, ktoré sú dnes autami preplnené do tej miery, že je to s rokom 1936 neporovnateľné a najvyššia rýchlosť hrá tým pádom len podradnú úlohu. Podobne sa dá argumentovať aj lokálnymi emisiami starého a nového modelu, ani to nás ale nedokáže zbaviť nepríjemného pocitu, že sa v časovej línii v priebehu posledných deviatich dekád niekde stala chyba.

Samozrejme to neznamená, že sa nenájde dosť motoristov, ktorí by našu úvahu vysmiali a hádame, že značná časť z nich by sa regrutovala z tých 9138 majiteľov Ami, ktorí si od Citroënu toto „auto“ v roku 2021 kúpili. A ak sú spokojní, vôbec im to nemáme za zlé, je to nakoniec ich voľba...

Na rovnako premýšľajúcich vodičov bude samozrejme zacielený aj nový Fiat Topolino, ktorý by mal byť uvedený na trh v roku 2023. Jeho dizajn nepoznáme, jeden z účastníkov prezentácie však poznamenal, že taliansky derivát „vyzerá v porovnaní s Citroënom trochu rafinovanejšie“. Čo presne tým myslel, teraz asi nezistíme, predpokladáme ale, že Topolino zásadne inak vyzerať nebude.

V takom prípade počítajte s dĺžkou približne 2,41 metra, šírkou 1,39 metra, výškou 1,52 metra, dvojmiestnym interiérom a batožinovým priestorom pred (!) spolujazdcom s objemom 63 litrov. Cenu Topolina pochopiteľne nepoznáme, v Nemecku sa však Rocks-e predáva za minimálne 7990 eur a jeho výhodou je, že za jeho volant tam môžu sadnúť vodiči od 15 rokov.