Sportage patrí medzi kľúčové produkty značky Kia. Začiatkom leta sme spoznali ďalšie vydanie tohto typu, ktorý dostal po prvýkrát variant navrhnutý špeciálne pre Európu. Jeho premiéra prebehla na sklonku letnej sezóny. Tesne pred koncom roka prichádza odvážna novinka na slovenský trh. 

Široká paleta pohonných reťazcov

V týchto dňoch spúšťa tuzemský importér predpredaj v poradí piatej generácie vozidla, ktoré už aktuálna schádza aj z pásov žilinskej továrne. Vyrába sa výhradne s 1,6-litrovými prepĺňanými motormi. Zákazníci si môžu vyberať medzi dvomi verziami nafty a tromi benzínmi, pričom viaceré agregáty majú prívlastok MHEV a sú teda elektrifikované. 

Základ tvorí zážihový variant Sportage 1.6 T-GDi s najvyšším výkonom 110 kW (150 k), ktorý je vybavený šesťstupňovým manuálom a pohonom predných kolies. Alternatívou je vznetový model 1.6 CRDi produkujúci 85 kW (116 k). Vyššie sú mild-hybridné vyhotovenia oboch pohonných jednotiek: benzín v naladení na 110 kW (150 k) alebo 132 kW (180 k), naftu s maximom na úrovni 100 kW (136 k).

Pri týchto agregátoch je použitá inteligentná mechanická prevodovka iM6 alebo dvojspojkové ústrojenstvo 7DCT. Viaceré varianty ponúkajú pohon všetkých kolies, resp. ním disponujú štandardne. Ponuku dopĺňa model Hybrid produkujúci najviac 169 kW (230 k). Sériovo má šesťstupňový automat a dáva na výber medzi pohonom 2WD a 4WD. Vyhotovenie plug-in hybrid zatiaľ chýba. Do predaja príde o niečo neskôr, presný dátum nepoznáme.

Bohaté vybavenie už v základe

Kia Sportage bude dostupná so štyrmi úrovňami vybavenia. Už základ s označením Silver obsahuje veľmi bohaté bezpečnostné vybavenie, 17-palcové ľahkozliatinové kolesá, LED svetlá na oboch koncoch karosérie, tempomat, manuálnu klimatizáciu, vyhrievanie predných sedadiel a volantu či zadnú parkovaciu kameru.

Kia Sportage

Gold prináša o palec väčšie disky kolies, hmlovky, dažďový senzor, parkovacie senzory vpredu i vzadu, automatickú klímu s tromi zónami a navigáciu využívajúcu 12,3-palcový displej. O stupeň vyššia verzia Platinum znamená extra bezpečnostné prvky, adaptívny tempomat, vylepšené diódové svetlá, elektrické piate dvere, dvojicu zakrivených displejov na palubnej doske či čalúnenie kombinujúce látku a umelú kožu.

Vrcholom bude variant GT-Line vyznačujúci sa špecifickými dizajnovými detailmi, medzi ktoré spadajú 19-palcové ráfiky. Okrem toho má elektronicky riadené tlmiče ECS. Navyše disponuje niekoľkými bezpečnostnými systémami, 360-stupňovou kamerou, hliníkovými pedálmi či prémiovým ozvučením Harman Kardon.

Samozrejme, k dispozícii sú aj viaceré príplatkové prvky či balíky. Paleta farieb obsahuje trinásť odtieňov laku, kombinácii je teda naozaj dosť. Ponuka môže ulahodiť širokému spektru zákazníkov. Pozrite si cenník futuristického SUV a pokojne nám v diskusii dajte vedieť, aký Sportage piatej generácie by ste si vedeli predstaviť vo svojej garáži.