Tesla Model S oslávi v lete svoje desiate narodeniny. Kalifornský elektromobil prešiel počas svojej kariéry množstvom vylepšení, ktoré zavŕšil vlaňajší facelift spojený s uvedením novej špičkovej verzie Plaid. Tú charakterizujú šialené technické parametre. Ako predvádza na videu od The Triple F Collection, vďaka nim dokáže poraziť aj čistokrvný hyperšport.

Elektrický liftback verzus hybridný roadster

Model S Plaid disponuje tromi elektromotormi, jeden je vpredu a dva na zadnej náprave. Dovedna dosahujú výkon 760 kW (1 034 k) a krútiaci moment 1 420 Nm. Súperom elektromobilu sa v tomto prípade stalo Porsche 918 Spyder, ktorého hybridný pohonný systém produkuje najviac 652 kW (887 k) a 1 280 Nm. V týchto číslach jasne zaostáva. No víťazí hmotnosťou 1 685 kg, keďže Tesla má až 2 160 kilogramov.

Americký liftback sa proti nemeckému roadsteru postavil na opustenej letiskovej dráhe, kde si duo zmeralo sily v klasickej disciplíne na štvrť míle. Výsledok bol jednoznačný. Tesla v šprinte hyperšport Porsche zničila, obrovský náskok získala najmä po štarte vďaka lepšej trakcii. Jej extrémnu akceleráciu nedokázal osemvalcový hybrid 918 Spyder dorovnať. Dopredu sa dostal až vtedy, keď Model S dosiahol svoj elektronický limit 164 míľ za hodinu (264 km/h).

Tesla Model S Plaid v tejto disciplíne bude hľadať rovného súpera len ťažko. Porovnania sa pôvodne malo zúčastniť aj Ferrari LaFerrari, jeho majiteľ sa však rozhodol zo súboja odstúpiť. Víťazstvo elektromobilu by beztak s veľkou pravdepodobnosťou nezmenil...

Zdroj: Topspeed.com