Odklon od ruskej ropy v rafinérii Slovnaft pokračuje. Majiteľ Slovnaftu, skupina MOL, prevzala prvú zásielku vlastnej ľahkej ropy známej pod značením Azeri z ropného poľa v Azerbajdžane. O vlastnú ropu ide preto, lebo MOL je tu jedným z vlastníkov. Zároveň sa tak ukazuje príklad celého ekosystému, v rámci ktorého dokáže MOL vlastnú ropu nielen vyťažiť, ale zároveň ju aj spracovať a následne predávať motoristom prostrednícvom siete čerpacích staníc.

„Táto zásielka ľahkej ropy Azeri je pre nás mimoriadna, pretože dokazuje našu schopnosť znížiť závislosť od tradičných zdrojov ropy a stať sa flexibilnejšími,“ zdôraznil Gabriel Szabó, výkonný viceprezident skupiny MOL.

Ruské embargo ustáli

Od februára 2023 začala platiť ďalšia fáza embarga na ruskú ropu, ktorá sa významne dotýka aj Slovnaftu. Domáca rafinéria už nemôže produkty z tejto ropy vyvážať do iných krajín s výnimkou Česka a Ukrajiny.

Ukázalo sa, že embargo nateraz nespôsobilo katastrofu čo sa týka cien palív pre motoristov. Tie naopak postupne poklesli čoraz viac k úrovni 1,50 eura za litra.

Pôvodné očakávania niektorých analytikov pritom počítali s nedostatkom palív naprieč regiónom strednej Európy a cenami prevyšujúcimi psychologickú hranicu 2 eurá za liter. Ako však ilustruje aj najnovší príklad, Slovnaft dokáže čoraz viac vyrábať palivá aj z inej ropy ako tej ruskej.

Zdroj: Slovnaft / foto: cz.depositphotos.com