Dohodnutá transakcia medzi TotalEnergies a Couche-Tard ovplyvní aj trh s čerpačkám v ďalších štátoch. V Holandsku predá získa Couche-Tard 392 čerpacích staníc. V Belgicku a Luxembursku má 619 pobočiek TotalEnergies po novom prevádzkovať spoločný podnik v réžii týchto dvoch firiem.

Odklon od biznisu čerpacích staníc súvisí s klimatickou neutralitou, o ktorú sa usiluje EÚ, a plánovaným (hoci stále neschváleným) koncom predaja nových spaľovacích áut od roku 2035. To podnietilo TotalEnergies k rozhodnutiu o svojej sieti čerpacích staníc v Európe. Tá v uplynulom období trpí stratami príjom v dôsledku klesajúceho predaja palív. Elektromobily tento výpadok tržieb nedokážu nahradiť, keďže motoristi ich často nabíjajú doma alebo vo firmách, teda mimo čerpačiek.

TotalEnergies hlási ústup z trhu s čerpacími stanicami vo viacerých krajinách Európy.

Zmena je na dohľad

V dôsledku toho by sa čerpacie stanice mali v budúcnosti zmeniť na miesta, ktoré namiesto palív kladú dôraz najmä na obchody, reštaurácie, služby pre zákazníkov a poskytnutie priestoru pre motoristov, aby si odpočinuli počas cesty.

Práve to je dôvodom, prečo sa v TotalEnergies rozhodli spolupracovať s firmou Couche-Tard, ktorá má rozsiahle skúsenosti s prevádzkou obchodov so zmiešaným tovarom nachádzajúcich sa pri čerpacích staniciach.

Nuž a TotalEnergies sa chce namiesto tradičných čerpačiek sústrediť na budovanie infraštruktúry pre elektrické autá, či už vo veľkých mestách, alebo v rámci kľúčových dopravných tepien.

Zdroj: Bild.de, Finanzen.net