Medzinárodný menový fond (MMF) sa pozrel bližšie na dáta extrahované z Google Maps naprieč viac ako 160 krajinami. Jeho experti pripravili štúdiu, ktorá mapuje rýchlosť na cestách, a to konkrétne medzi väčšími mestami, ktoré sa nachádzajú vo vzájomnej vzdialenosti aspoň 80 kilometrov. V spracovaných materiáloch nechýbalo ani Slovensko, pričom priemerná rýchlosť na našich cestách je podľa výsledkov 93 km/h. A vďaka tomu sa radíme ku štátom s najrýchlejšou premávkou spolu s Kanadou, Francúzskom či našimi susedmi, ako sú Poľsko, Česko či Rakúsko.

Zdá sa vám takýto výsledok zo slovenských ciest až príliš dobrý na to, aby to bolo pravda? Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií, ktorý hodnotí dopravné projekty na Slovensku a má tak o našich cestách nepochybne dobrý prehľad, ponúkol vysvetlenie. „Výsledky pre Slovensko vychádzajú z trás medzi Bratislavou a Žilinou, Liptovským Mikulášom, Popradom alebo Košicami, kde sú rozumne kvalitné spojenia vďaka D1, R1, R2 či I/16. Metodika ale už nevidí regionálne problémy, ani spojenie sever-juh,“ pripomínajú úradníci z ÚHP.

Slovensko sa nachádza podľa štúdie MMF v kategórii krajín s najrýchlejšími cestami (na mape označené tmavo modrou).

Obmedzenia a limity vlastnej štúdie nakoniec priznáva aj samotný MMF. „Je ťažké zhrnúť kvalitu ciest v rámci jednej štatistiky. Napríklad rýchlosť nezachytáva bezpečnosť na cestách, dostupnosť alternatívnych foriem dopravy, ako je železničná doprava, alebo preťaženie počas špičiek či naprieč ročnými obdobiami,“ vysvetľuje MMF.

Rovnako by sme nemali zabúdať na fakt, že táto štatistika nereflektuje ani to, akým výzvam čelia jednotlivé krajiny napríklad pri budovaní ciest v náročnom hornatom teréne, čo je samozrejme neporovnateľné s nížinami. Tak či onak, Slovensku môžeme momentálne len držať palce, aby podobné pozitívne výsledky postupne potvrdili aj ďalšie úseky, a to v rámci všetkých druhov ciest.

zdroj: MMF