TISPOL naplno víta balík opatrení, ktorý Európska komisia pripravila s cieľom znížiť úmrtnosť na cestách EÚ. 

V dlho očakávanom a veľmi významnom vyhlásení Európska komisia stanovila nový cieľ EÚ znížiť počet úmrtí na cestách opäť o polovicu (rovnako, ako predchádzajúcu desaťročnicu) a po prvýkrát aj vážne zranenia, a to do roku 2030. Významným krokom je aj navrhnutie balíka noriem bezpečnosti nových vozidiel, ktoré dokážu samostatne vyhodnotiť a predpokladať vznik krízovej situácie, a tak dosiahnuť zníženie počtu nehôd, pri ktorých sa predpokladá zachránenie 2000 životov každý rok. 

Ruth Purdie, generálna sekretárka TISPOL, povedala: "Je to dôležitý zlom pre pokrok v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a tlieskam pozitívnej, odvážnej iniciatívy zo strany Európskej komisie. Spoločné vyhlásenia predstavujú najväčší krok vpred v oblasti BPCP v Európe od zavedenia bezpečnostného pásu! Dopravné nehody stále patria medzi najčastejších vrahov mladých ľudí na celom kontinente..."

Antonio Avenoso z Európskej rady pre bezpečnosť dopravy povedal: "Dnes samotné vyhlásenia nebudú mať žiaden vplyv. Je absolútne nevyhnutné, aby všetky členské štáty EÚ a Európsky parlament podporili plány a aby sa na druhej strane nenechali ovplyvniť silnými tlakmi zo strany výrobcov automobilov, ktorí sa už pokúšajú oslabiť niektoré časti návrhu o bezpečnosti vozidiel."

EÚ uverejnila štyri opatrenia v oblasti bezpečnosti cestnej premávky ako súčasť tzv. Tretieho balíka mobility. Zahŕňa celkový prehľad stratégie bezpečnosti cestnej premávky na desaťročie do roku 2030; nové normy bezpečnosti vozidiel; aktualizované pravidlá týkajúce sa riadenia bezpečnosti cestnej infraštruktúry a stratégie automatizovaného riadenia vozidiel.

Zdroj: Tispol

Foto: RTE