Netušíme, či ste to zaregistrovali, ale Fiat bol vlani na jeseň nútený zastaviť výrobu Pandy s pohonom 4x4 kvôli nedostatku polovodičových súčiastok. Potvrdil to samotný Stellantis, koncern ale zároveň tvrdil, že v priebehu roka 2023 auto na trh vráti.

Mnohí tomu už neverili. Súčasná tretia generácia Pandy sa vyrába od konca roku 2011, nepochybujeme veľmi o tom, že čoskoro skončí, takže „dočasné vyradenie z ponuky“ viacerí považovali za definitívu a s modelom 4x4 sa rozlúčili.

O to príjemnejšie je teraz zistenie, že Fiat slovo skutočne dodržal. Netušíme, či okrem novej limitovanej série s názvom 4x40° Taliani obnovia produkciu bežnej štvorkolky, minimálne toto je však príležitosť ešte nejakú získať.

Cenu vezie oslavujúcej 40 rokov na trh zatiaľ nepoznáme, ale nepredpokladáme, že by mohla byť nízka. Fiat ich postaví len 1983 kusov a vôbec nepochybujeme o tom, že sa po nich len zapráši.

Ako sme už naznačili, zvláštna edícia vychádza z prevedenia Cross a dizajnéri ju spojili s lakom Ivory, teda odtieňom slonovinovej kosti a 15-palcovými oceľovými diskami biocolor s čiernymi plastovými stredovými krytkami. S nimi ladia kryty vonkajších spätných zrkadiel a nelakovaná spodná časť auta, pričom karosériu zdobia logá a nálepky s nápismi 4x40°, prípadne silueta samotnej Pandy.

Rovnaké motívy sa opakujú tiež v interiéri, vrátane svetlej časti čalúnenia sedadiel s kontrastným červeným prešívaním, inak je ale kabína v zásade rovnaká so sériovým modelom.

Čo vás asi nepoteší, je skutočnosť, že Panda 4x40° nebude dostupná na našom trhu. Fiat oznámil, že sa bude predávať vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku a súčasťou sériovej výbavy bude digitálne rádio so 7-palcovým dotykovým displejom s rozhraním CarPlay/Android Auto, automatická klimatizácia, elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie zrkadlá, svetelný i dažďový senzor a zadné parkovacie snímače.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 24 obrázkov

zdroj: Fiat, Stellantis