Renault vo Frankfurte predstavuje zaujímavý koncept Symbioz. Je to ich vízia mobility už v roku 2030.

Koncept Renault Symbioz

Symbioz je autonómny elektromobil. Žije v maximálnom možnom spolužití s domom a dôrazom na ekosystémy. Inovatívny koncept skúma využitie energie, prepojené a autonómne zážitky z jazdy, tzv. Renault "Easy Life". Nie je to len nefunkčná štúdia pre točiace sa podstavce, ale funkčný prototyp. Symbioz dokonca bude k dispozícii na promo účely už aj tento rok! To sa štúdiám naozaj často nestáva.
 

Renault chce cez projekt Symbioz ukázať, ako budú autá čoskoro prepojené s cestujúcimi. „Dôvody, prečo a načo používame autá sa menia. Auto už nie je len prostriedok na presúvanie sa. Vďaka moderným technológiám sa stáva interakciou medzi človekom a strojom, a spája tak vodiča aj s inými pasažiermi, autami, objektami naokolo a podobne,“ povedal viceprezident Renaultu Thierry Bolloré.


Koncept poháňajú elektromotory v súlade so zámerom spoločnosti pokračovať v realizácii svojej nulovej emisnej stratégie. Renault, európsky líder v oblasti elektrických vozidiel, vyvinul Symbioz aj na zabezpečenie energie pre domácnosti a autá. Kilowatt-hodiny sú distribuované prostredníctvom inteligentnej siete, ktorú zdieľajú auto a dom v prostredí umelých inteligencií, ktoré predvída potreby ľudí. Napríklad je možné naprogramovať systém tak, aby používal energiu uloženú v aute. Ak dôjde k výpadku napájania, automaticky sa spustí zdieľanie elektriny z auta, ktoré sa dá sledovať a upravovať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Elektrický a autonómny koncept, ktorý má naozaj veľa prvkov v symbióze, bude k dispozícii na testy už tento rok. Toto „demo“ auto stelesňuje strednodobú víziu značky (cca r2023) a prvé náhľady technológie, ktoré bude mať Renaut už čoskoro v nových autách. To napr. zahŕňa pokročilejšie verzie MULTI-SENSE technológie, ktorá prispôsobuje atmosféru a zážitok z jazdy na nálady zákazníka. Demo vozidlo bude využité na prezentáciu funkcií "Easy Connect“ a autonómnu jazdu pod názvom "easy drive". Symbioz vytvorili v spolupráci s lídrami v oblasti technológií a kreatívneho priemyslu, a to konkrétne s LG, Ubisoft, Devialet, Sanef, TomTom, IAV.

Zdroj: Renault