Nemecké diaľnice sú populárne po celom svete najmä vďaka možnosti jazdiť na niektorých úsekoch neobmedzenou rýchlosťou. Sú tak vyhľadávaným miestom nadšencov výkonných áut, ktorí radi - a legálne - skúšajú limity svojich strojov a nie je preto nezvyčajné, že sa okolo vás preženie nejaký superšport rýchlosťou aj 300 km/h.

Tu sa však spoločnosť rozdeľuje na dva tábory. Jeden si neobmedzenú rýchlosť na „Autobahne“ zastáva, no na druhej strane „barikády“ sú ľudia, ktorí volajú po rýchlostných limitoch. Tie by mali údajne zvýšiť bezpečnosť na cestách, ale tiež zredukovať vyprodukované emisie. A práve podobný názor prekvapivo zastáva aj mnohonásobný šampión F1 Sebastian Vettel. 

Vettel: "Keby to zachránilo len jediný život..." 

V rozhovore pre časopis Auto Motor und Sport sa okrem iného vyjadril práve aj na margo úsekov s neobmedzenou rýchlosťou, pričom tvrdí, že to nie je o osobných pocitoch. Je potrebné pozrieť sa na väčší obraz. Rýchlostný limit by ušetril takmer dva milióny ton emisii CO2. A spravilo by to cesty o niečo bezpečnejšími. V Nemecku sa stávajú niektoré nehody len kvôli absencii rýchlostných limitov. Ak nimi zachránite čo i len jediný život, tak nie je podľa mňa nad čím premýšľať.

Pre niekoho možno prekvapivé vyjadrenie od človeka, ktorý prakticky celý život jazdí s plynom na podlahe. No tí, ktorí pravidelne sledujú F1, vedia, že Vettel sa v poslednej dobe čoraz viac zaujíma o témy, ako je podpora životného prostredia či LGBT komunity. Ak by však raz aj prišlo na Sebastianove slová a rýchlostný limit bude zavedený, fanúšikovia rýchlej jazdy by nemuseli až tak zúfať. Nemecko je totiž domovom aj množstva okruhov, na čele so slávnym Nürburgringom, a tak budú mať aj naďalej priestor na adrenalínovú jazdu. 

ZAVIEDLI BY STE NA NEMECKÝCH DIAĽNICIACH RÝCHLOSTNÝ LIMIT?
  • Áno ( 22% )

     

  • Nie ( 78% )

     

Odpovedalo 133 ľudí