Začiatkom roka 2020 prekvapil japonský výrobca elektroniky Sony štúdiou elektrického sedanu Vision-S, ktorý prezentoval na výstave CES v Las Vegas. Po dvojročnej pauze prezentoval na rovnakom mieste odvodené SUV. Dnes už vieme, že nezostane len pri konceptoch. Táto firma chystá sériovú výrobu spolu so skúseným partnerom menom Honda.

Sony a Honda založia na produkciu elektromobilov spoločnú firmu Sony Honda Mobility Inc. so sídlom v Tokiu. Ohľadom jej vzniku už dvojica gigantov podpísala memorandum, v ktorom okrem iného ustanovila majetkový pomer 50:50. Novú spoločnosť povedie Yasuhide Miyuno donedávna pôsobiaci ako riaditeľ automobilovej divízie v automobilke Honda. Výkonným riaditeľom bude Izumi Kawanishi zo Sony.

Prvé autá v roku 2025

Japonci plánujú firmu založiť v priebehu tohto roka. Začiatok predaja elektrických áut a poskytovania služieb mobility chystajú na rok 2025, no upozorňujú, že celú vec budú posudzovať regulátori. Úrady môžu spôsobiť meškanie pôvodných plánov.

Keďže spustenie výroby potrvá ešte niekoľko rokov, sériové autá z dielne Sony Honda Mobility Inc. sa môžu od prezentovaných konceptov výrazne líšiť. Otázne je zatiaľ aj ich formálne označenie. Nie je pravdepodobné, že by elektromobily niesli logá oboch zúčastnených firiem, preto v ich réžii asi vznikne nová samostatná značka.

Zdroj: Sony, Carscoops