Vtip je totiž v tom, že špeciálne "elektročerpačky" budú vybavené nie len nabíjacími stanicami pre klasické nabíjanie ako ho poznáme dnes, ale aj možnosťou výmeny celých batérií elektromobilu na počkanie. Čiže nebudete musieť čakať niekoľko desiatok minút na to, aby ste mali vo svojich baterkách opäť dosť šťavy na cestu, ale si jednoducho prehodite batérie iné, ktoré sú už dopredu nabité. Každá stanica ich bude mať v zásobe 50. Mimochodom, odhadované náklady na postavenie takejto čerpačky sú na úrovni približne 400 000 EUR.

 

Samozrejme, výmena nebude zadarmo. Cena novej, plne nabitej sady batérií bude približne na úrovni 50-60 EUR, teda menej, než je plná nádrž benzínu alebo nafty. Ak majiteľ auta chce, môže si svoje pôvodné batérie zobrať cestou spať, keď ho už budú čakať opäť plne nabité - výmena bude taktiež za poplatok 50-60 EUR. Ak si však chcete počkať, plné nabitie batérií v aute je zdarma, musíte si však nechať tie, čo máte aktuálne v ňom.

 

Ak si teraz myslíte, že toto len prispeje k rýchlemu opotrebovaniu auta a bateriek, sklamem vás. Tesla dáva na batérie 8 ročnú záruku, ktorá samozrejme ráta aj s toutu výmenou na ich staniciach. Takže vás ako majiteľa opotrebovanie/strata kapacity nemusí trápiť. V každom prípade držím Tesle palce, nech svoju technológiu rozšíri čo najskôr aj do EÚ.