Chceli by ste si vyskúšať, aké to je jazdiť na diaľnici, kde autá nesmú ísť pomalšie ako 120 km/h? V takom prípade odporúčame zvážiť návštevu Spojených arabských emirátov. V Abú Dhabí majú diaľničný úsek s dĺžkou viac ako 60 kilometrov, kde zaviedli takéto rýchlostné pravidlo.

Nový minimálny rýchlostný limit navrhli tak, aby prinútil pomalšie idúce vozidlá k jazde v pravom jazdnom pruhu. Minimálna povolená rýchlosť 120 km/h sa totiž vzťahuje na dva ľavé jazdné pruhy štvorprúdovej diaľnice spájajúcej emiráty Abú Dhabí a Dubaj.

Diaľnica v Spojených arabských emirátoch ponúka zaujímavé riešenie, ako zvyšovať bezpečnosť a plynulosť premávky.

Urobili aj prieskum

Nové pravidlá platia od tohto mesiaca a od mája už budú motoristi aj dostávať pokuty v prepočte v hodnote 100 eur, ak nariadenie porušia.

„Zavedenie minimálnej rýchlosti je zamerané na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Motivuje pomalé autá, aby používali vhodné jazdné pruhy,“ myslí si šéf tamojšej polície, generál Al Muhairi.

Zaujímavosťou je, že polícia v Abú Dhabí uskutočnila online prieskum ešte pred spustením nových minimálnych rýchlostných limitov. Až 78 percent motoristov z približne 3 400 respondentov podporilo nové pravidlá.

Obdobnému prieskumu by sa istotne nebránili ani viacerí motoristi na Slovensku, ktorí preferujú rýchlu jazdu do 130 km/h aj po diaľnici v meste. Často im ju však znemožňujú niektorí pomalší vodiči. Tí častokrát ani len netušia o zrušení pôvodných prísnejších rýchlostných limitov na diaľnici v obci.

Zdroj / foto: Drive.com.au
Titulná foto: cz.depositphotos.com