Bude tento typ áut v premávke bežný? Nechajme sa prekvapiť. 

Koncom r2017 Toyota ohlásila zámer urýchliť vývoj elektrifikovaných vozidiel, s cieľom predať ich do roku 2030 viac ako 5,5 milióna. Očakáva sa, že z toho viac než milión batériových elektrických vozidiel (BEV), alebo elektrických vozidiel s palivovými článkami (FCEV), ktoré neprodukujú emisie.


Tento ambiciózny zámer má pomôcť naplniť environmentálnu výzvu spoločnosti Toyota, ktorou je znížiť do roku 2050 na svete priemerné hodnoty emisií z nových vozidiel o 90 % (v porovnaní s rokom 2010). Preto chce automobilka do r2025 všetky typy elektrifikovať, prípadne ponúkať s možnosťou elektrického pohonu.


Sériu Concept-i tvorí rodina troch vozidiel typu BEV, pričom každé spĺňa potreby rôznych používateľov v rôznych jazdných podmienkach. Koncept TOYOTA FINE-Comfort Ride zasa ukazuje, ako možno prostredníctvom vývoja technológie FCEV vytvoriť nový priestranný druh luxusného sedanu s flexibilným usporiadaním. Za pomoci umelej inteligencie, zhromažďovania veľkých dát a palubnej technológie Agent poskytuje Toyota víziu toho, ako sa auto a vodič môžu stať partnermi – vozidlo monitoruje náladu vodiča a jeho pocit pohody, aby mu poskytlo bezpečnú a príjemnú jazdu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

 

Toyota Concept-i v bodoch

 • Využíva umelú inteligenciu a slúži ako partner, ktorý rozumie ľuďom;
 • kombinuje technológiu, ktorá rozumie ľuďom (LEARN), s automatizovanými jazdnými systémami a technológiou Agent, pričom vodičovi zaručuje bezpečnosť a pocit istoty (PROTECT), ako aj potešenie z jazdy (INSPIRE);
 • dizajn s vyspelým rozhraním HMI prináša nový používateľský zážitok, vrátane interakcie s technológiou Agent.

TECHNOLÓGIA, KTORÁ ROZUMIE ĽUĎOM (LEARN)

Concept-i meria úroveň pozornosti a emócie vodičov pomocou komplexného snímania a interpretácie ich výrazu, činov a tónu hlasu. Porovnáva všeobecné informácie, ako napríklad spravodajské bulletiny na webe, s informáciami o jednotlivcoch, ako je ich aktivita na sociálnych sieťach, GPS informácie a história rozhovorov vo vozidle, a na základe opakovane diskutovaných tém odhaduje ich preferencie.
 

BEZPEČNOSŤ A POCIT ISTOTY (PROTECT)

Concept-i berie do úvahy vonkajšie podmienky v okolí vozidla a pomocou technológie, ktorá rozumie ľuďom, meria osobné rozpoloženie vodiča, pričom monitoruje spoľahlivosť vodiča aj samotného vozidla. Ak je spoľahlivosť vozidla vysoká a je potrebná pomoc, napríklad keď je vodič v nebezpečnom rozpoložení alebo je veľmi vystresovaný, Concept-i prepne na automatizovanú jazdu. Princíp fungovania vychádza z koncepcie automatizovanej jazdy s názvom Toyota Mobility Teammate Concept, ktorej cieľom je dávať pozor na vodiča a pomáhať mu podľa potreby. Podporu poskytuje aj prostredníctvom stimulácie zmyslov, vrátane zraku, hmatu a čuchu, podľa nálady vodiča a jeho úrovne pozornosti a únavy. Vodič sa vďaka tomu môže lepšie uvoľniť a prekonať ospalosť.

ZÁBAVA ZA VOLANTOM (INSPIRE)

Concept-i sa môže zapájať do konverzácie na základe vyhodnotenej nálady a preferencií vodiča. Vozidlo navrhuje témy, ktoré vodiča zaujímajú, a vytvára nový druh dvojstrannej voľnej konverzácie. Okrem toho dokáže vytvoriť „citovú mapu“ – pravidelný graf emocionálneho rozpoloženia vodiča a GPS informácií. Na základe informácií zhromaždených ako veľké dáta dokážu vozidlá série Concept-i navrhnúť nové zábavné trasy mierne sa odchyľujúce od plánovanej cesty.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Toyota Concept-i RIDE

 • Malé vozidlo na univerzálne použitie užívateľsky príjemnej mestskej mobility
 • Dvere s vyklápaním dohora, univerzálne posuvné sedadlo a ovládanie pomocou pákového ovládača uľahčujú vozičkárom používanie vozidla.
 • Rozloženie sedadiel a automatizované jazdné funkcie každému umožňujú jazdiť bezpečne a s istotou.
 • Predpokladá sa uplatnenie v rámci programov spoločného využívania vozidiel.

UNIVERZÁLNE ŠPECIFIKÁCIE A MOŽNOSTI VYUŽITIA PRE VOZIČKÁROV

Concept-i RIDE má dvere s vyklápaním dohora, ktoré uľahčujú prístup, a navyše elektricky ovládané sedadlo, ktoré možno posunúť smerom k dverám. To zjednoduší nastupovanie ľuďom, ktorý majú problém presunúť sa z invalidného vozíka do auta. Otváranie a zatváranie dverí pomáha aj pri nakladaní a vykladaní vozíka, ktorý možno vďaka dizajnu sedadiel poľahky uložiť dozadu.

Namiesto volantu a plynového a brzdového pedála sa vozidlo ovláda pomocou pákového ovládača. Jeho kompaktné rozmery zasa uľahčujú manévrovanie pri vchádzaní na parkovacie miesto štandardnej veľkosti aj vychádzanie z takéhoto miesta. Dôraz sme kládli na jednoduchosť riadenia, brzdenia a parkovania.

Súčasťou všetkých vozidiel série Concept-i je technológia Agent, ktorá pracuje na báze umelej inteligencie a nachádza sa na veľkom displeji v prístrojovom paneli. Aktívne zobrazuje informácie na podporu a vylepšenie jazdy, ako napríklad podrobné údaje o zariadeniach s bezbariérovým prístupom.

BEZPEČNOSŤ A POCIT ISTOTY

Vodič sa nachádza v strede. K dispozícii sú asistenčné funkcie, ako napríklad automatizované parkovanie/automatizovaná parkovacia služba, aby každý mohol s vozidlom jazdiť bezpečne a s pocitom istoty, nielen vozičkári (ale napríklad aj starší ľudia). Toyota predpokladá uplatnenie vozidla Concept-i RIDE v rámci programov spoločného využívania, vďaka čomu viac ľudí získa príležitosť užívať si slobodu mobility – čo je v súčasnosti dostupné len formou individuálneho vlastníctva vozidla.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Toyota Concept-i WALK

 • Kompaktné vozidlo na zabezpečenie mobility v zónach pre chodcov.
 • Disponuje funkciou automatizovanej jazdy a ľuďom poskytuje bezpečný spôsob, ako si rozšíriť rozsah pohybu.
 • Tri kolesá a variabilný rázvor, funkcia riadenia a nízka podlaha zaručujú jednoduché používanie bez potreby špeciálneho oblečenia alebo obuvi.
 • Vhodné pre službu spoločného využívania, napríklad v rekreačných oblastiach a iných obľúbených lokalitách v prírode.


BEZPEČNÁ JAZDA PO CHODNÍKOCH A V ZÓNACH PRE CHODCOV
Concept-i WALK sa dokáže otočiť na mieste, je kratšie než priemerný krok a užšie než šírka pliec človeka. Na ulici zaberie približne rovnaké miesto ako kráčajúci chodec. Navyše rozumie svojmu vodičovi, a to na základe konverzácií s funkciou umelej inteligencie Agent a údajov zo senzorov v rukovätiach. V prípade potreby tak dokáže používateľa bezpečne viesť. Ak vozidlo zaznamená počas jazdy nebezpečenstvo, upozorní na to vodiča a automaticky vykoná opatrenia, aby sa mu vyhlo. Tri kolesá a zmena rázvoru podľa rýchlosti vozidla zaručujú stabilitu pri jazde a zastavení.

JEDNODUCHÉ POUŽÍVANIE PRE KAŽDÉHO
Funkcia riadenia je zárukou, že používatelia vozidla Concept-i WALK nemusia pri prejazde zákrutami a odbočovaní prenášať váhu. Nízka podlaha uľahčuje nastupovanie a vystupovanie bez ohľadu na vek, pohlavie či oblečenie.


Aj v tomto prípade Toyota predpokladá, že vozidlo sa uplatní v rámci služieb spoločného využívania. Cieľom je poskytnúť vozidlo na prevoz na krátke vzdialenosti, v súlade s ďalšími dopravnými možnosťami v rekreačných oblastiach a iných obľúbených lokalitách v prírode.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

TOYOTA FINE-Comfort Ride 

 • Koncept prémiového sedanu budúcnosti poháňajú vodíkové palivové články spolu s elektromotormi v kolesách, čo zaručuje jazdu bez škodlivých emisií a dojazd 1 000 km.
 • Pohonná sústava umožnila priestranný interiér s flexibilným usporiadaním sedadiel.
 • Vo výbave sú funkcia Agent a dotykový displej, ku ktorým majú prístup všetci cestujúci.
 • Osobitá a aerodynamická karoséria v tvare diamantu sa smerom dozadu zvažuje.
   

TOYOTA FINE-COMFORT RIDE je elektrické vozidlo s palivovými článkami (FCEV), ktoré predstavuje víziu mobility v nízkouhlíkovej spoločnosti s rozšíreným využívaním vodíka a obnoviteľných zdrojov energie. Bol koncipovaný ako „nový druh luxusného sedanu“ s flexibilným usporiadaním, aké umožňujú len vozidlá s elektrickým pohonom. Dokáže využívať veľké množstvá elektrickej energie pri použití vodíka ako zdroja energie.


Toto vozidlo, ktoré sa v Európe po prvýkrát predstaví na ženevskom autosalóne, ponúka skvelé ekologické vlastnosti a počas jazdy neprodukuje žiadne emisie CO2 ani iné problematické látky. Navyše sa pohodlne používa a ponúka dlhý dojazd a krátky čas tankovania vodíka len asi tri minúty.


Časť karosérie má tvar diamantu, ktorý sa od prednej časti až po stred rozširuje a potom sa smerom dozadu zasa zužuje. Tím vzniká maximálny možný priestor v druhom rade sedadiel a zároveň riešenie so skvelými aerodynamickými vlastnosťami.


Flexibilné rozloženie kabíny je priamou výhodou používania elektrickej energie. Tým, že vozidlo má elektromotory v kolesách namiesto jedného pod kapotou, dajú sa kolesá umiestniť úplne do rohov vozidla. Kryt podvozka zasa prispieva k vysokej úrovni stability a ticha, ktoré by v luxusnom sedane nemali chýbať.


TOYOTA FINE-Comfort Ride vychádza z myšlienky, že mobilita budúcnosti znamená viac ako len obyčajnú „jazdu“, ale niečo, čo ľuďom prináša pridanú hodnotu a dokáže ich prevážať v mimoriadne pohodlnom prostredí. Vozidlo je vybavené funkciou digitálneho asistenta a dotykovým displejom, ktoré sú šikovne umiestnené v okolí sedadiel vodiča a spolujazdca, vďaka čomu má každý vo vozidle jednoduchý prístup k informáciám. Samotné sedadlá poskytujú flexibilné možnosti nastavenia, aby vyhovovali ľuďom s rôznymi postavami. Sedadlá sa dajú usporiadať tak, aby vozidlo TOYOTA FINE-Comfort Ride poslúžilo ako individuálny priestor, alebo tiež miesto, ktoré môže využívať viac ľudí ako prostriedok mobility a komunikácie.

Zdroj: Toyota