Čo je elektromobil Suda SA  01?

Prvá generácia modelu SA 01 ponúka elektrický motor s výkonom 80 kW (109 k) a aj keď maximálna rýchlosť väčšiny elektormobilov je ešte menej podstatná ako tá pri ľudových spaľovacích autách, s maximálnou rýchlosťou 134 km/h sa môže smelo vybrať aj na diaľnice. Ponúka batériu s kapacitou 39,5 kWh a nabíja výkonom až 22 kW. Kapacita batérie by mala podľa normy WLTP ponúknuť dojazd na úrovni 200 kilometrov. Model SA 01 ponúka 3-ročnú záruku na vozidlo a na batériu sa vzťahuje záruka 8 rokov.

lacný elektromobil

Chýbajú veci, na ktoré sme zvyknutí

Model SA 01 je štandarde vybavený klimatizáciou, posilňovačom riadenia, centrálnym zamykaním, parkovacím asistentom či hlasovým ovládaním. Nebude chýbať ani dotykový informačno-zábavný systém. V súčasných modeloch však chýba pre nás samozrejmé a v EÚ povinné ESP. Absentujú dokonca aj airbagy. Na to museli dostať pri homologácii výnimky. Vraj neskôr tieto povinné prvky aktívnej bezpečnosti doplnia. Ak sa však chce byť SUDA skutočným konkurentom a dosiahnuť ambiciózne plány (12 000 predajov ročne), tieto a niektoré ďalšie veci bude musieť nutne doplniť. Čo to urobí s atraktívnou cenou nevieme.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Lákadlom je najmä cena

SUDA SA 01 sa má začať dovážať aj do iných Európskych krajín. Tento model je v Nemecku lákadlom najmä cenou, ktorá sa stáva hlavne podporou nemeckých dotácií mimoriadne priaznivá. Po znížení ceny o dotáciu by sme sa dostali na cenovku novej Dácie. Napriek tomu sa neočakáva, že Suda SA 01 sa stane dominantným hráčom na nemeckom trhu s elektrickými vozidlami. Je tiež potrebné myslieť na fakt, že nie všade je situácia dotácií taká priaznivá ako v Nemecku. Preto je plán vysokého predaja takýchto vozidiel vo väčšine európskych krajinách stále nejasný.