Na pohon novej verzie ST v 3. generácii poslúži znova dvojlitrový štvorvalec (rovnako ako v I. generácii). Tento sa na rozdiel od prvého volá EcoBoost a má prepĺňanie turbom. A nie len to, ale aj priame vstrekovanie paliva a variabilné časovanie vačiek ventilov Ti-VCT. Motor ponúka okrúhlych 250 k a 360 Nm. Nový motor je oproti 5-valcu o 1/5 úspornejší. Aj keď výrobca zatiaľ dynamické parametre nepotvrdil, dá sa predpokladať, že maximálka bude kdesi medzi 240 - 250 km/h a zrýchlenie na stovku sa dostane pod 7 s.

Ford Focus ST III. generácie má v oboch verziách 5 dverí. Záleží len na tom ako ďaleko sú tie piate od ostatných

Ford Focus ST III. generácie má v oboch verziách 5 dverí. Záleží len na tom ako ďaleko sú tie piate od ostatných

Globálna DNA modelu Ford ST

Skupina Global Performance Vehicles – pozostáva z európskeho tímu Ford Team RS a amerického tímu Special Vehicles Team (SVT), spolu s expertmi Ford v ázijsko-pacifickom a africkom regióne – vytvorila stratégiu, podľa ktorej sa budú vyvíjať všetky budúce globálne výkonné vozidlá spoločnosti Ford.


„Focus ST nebol výsledkom náhody,“ povedal Capito. „Prvá bola naša stratégia globálnych výkonných vozidiel, ktorú spoločne vytvorili Severná Amerika, Európa a Ázia. „Ľudia milovali zvuk predchádzajúceho modelu Focus ST,“ povedal Capito. „Fyzika a akustika 5-valcového motora v porovnaní so 4-valcovým motorom je veľmi odlišná, ale to boli aj Beethoven a Mozart – obaja komponovali fantastickú, pričom veľmi odlišnú hudbu – a my veríme, že zvuk motora nového modelu Focus ST takisto zákazníkov poteší.“

Ford Focus ST III. generácie

Ford Focus ST III. generácie

Vodič si bude môcť vychutnať systém Ford Sport Steering System. Hrebeň riadenia s variabilným pomerom nového modelu Focus ST je navrhnutý tak, aby na kľukatých cestách zvýšil agilnosť vozidla a pri vysokých rýchlostiach zaručil istotu a bezpečnosť riadenia. Tento systém zmenší citlivosť riadenia pri jazde rovno, ale pri prejazde zákrutami sa citlivosť naopak zvýši. Vodiči môžu pevne držať volant aj v tých najprudších zákrutách a stále budú mať nad vozidlom kontrolu. Systém ponúka výhody aj pri nízkych rýchlostiach ako napríklad pri parkovaní, kedy vodič nepotrebuje neustále krútiť volantom, aby nasmeroval vozidlo na to správne miesto.

Ford Focus ST - interiér tretieho pokračovania úspechu medzi hothatchmi

Ford Focus ST - interiér tretieho pokračovania úspechu medzi hothatchmi

Elektronický posilňovač riadenia (EPAS) je rozšírený o kompenzáciu ťahania riadenia pri akcelerácii (TSC).

Agresívnejšie nastavenie TSC umožňuje Focusu ST razantnejšie akcelerovať aj na nerovných povrchoch alebo na povrchoch s nejednotnou priľnavosťou. Systém TSC detekuje prítomnosť momentu ťahania riadenia, ktoré uvedené podmienky môžu spôsobovať a komunikuje so softvérom systému EPAS. Systém EPAS následne potláča tento efekt a takmer eliminuje vodičovo vnímanie vzniknutého stavu.

ESP môže pracovať v dvoch režimoch a dá sa úplne vypnúť!


Vylepšenia sa dočkal aj ESP, pričom dôraz sa kládol na vodičov zážitok z jazdy. Vodiči si budú môcť vybrať z 3 režimov. Odlišujú sa podľa poveternostných podmienok a stavu vozovky, alebo sa jednoducho dajú nastaviť podľa miery asistencie auta, ktorú si vodič pri riadení praje.


Na prvej úrovni systém ESP pracuje rovnako ako inovatívny systém základného modelu Focus, aj keď pre model ST bol upravený tak, aby vodiča moc neobmedzoval. Štandardný režim pomáha vodičovi na všetkých povrchoch, či už je to suchý, mokrý alebo snehový povrch a zaručuje istotu bezpečnej jazdy bez ohľadu na počasie.


Druhá úroveň sa označuje aj ako „wide-slip.“ V tomto režime sa vypína kontrola trakcie, ktorú teda ovláda vodič a ESP zasiahne iba v absolútne nevyhnutnom prípade.


Systém ESP sa dá vypnúť aj úplne. Vtedy nový Focus ST prejaví svoju čistú dušu a dá plnú kontrolu nad podvozkom vodičovi. Ten môže preskúmať hranice možností napríklad na pretekárskej trati. Aktívne zostávajú len doplnkové podporné systémy ako Enhanced Dynamic Cornering Control (EDCC), ktoré optimalizujú prejav schopností modelu Focus ST.

Na zliatinových kolesách sú obuté vysokovýkonné pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 s rozmermi 235/40R18. Testovanie prebiehalo aj na známom nemeckom okruhu Nürburgring Nordschleife.

Na zliatinových kolesách sú obuté vysokovýkonné pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 s rozmermi 235/40R18. Testovanie prebiehalo aj na známom nemeckom okruhu Nürburgring Nordschleife.

Systém Enhanced Torque Vectoring Control


V ostrých zákrutách sa vodičom modelu Focus ST hodí pomoc systému Enhanced Torque Vectoring Control, čo je vylepšená verzia systému Torque Vectoring Control zo základného modelu Focus. Štandardný systém využíva vektorovanie krútiaceho momentu na základe brzdenia, kedy sa v zákrute brzdná sila aplikuje na vnútorné koleso modelu Focus, čím sa zníži možnosť nedotáčavosti a zvýši sa priľnavosť k vozovke. Systém funguje podobne ako bežný samosvorný diferenciál.Systém modelu Focus ST aplikuje tento efekt oveľa agresívnejšie a ešte pred zasiahnutím systému ESP pridáva aj pôsobenie systému Cornering Under Steer Control (CUSC), ktorý aplikuje krútiaci moment na naklonenie vozidla podľa nedotáčavého správania vozidla pri akcelerácii ale aj spomaľovaní. Tieto systémy spolu zaručujú, že systém Enhanced Torque Vectoring Control je dôležitým prvkom, ktorý pomáha modelu Focus ST s pohonom prednej nápravy zostať plne pod kontrolou vodiča a vyrovnať sa s akoukoľvek zákrutou s perfektnou istotou.

Športové sedadlá Recaro bude majiteľovi Focusu ST závidieť nejeden jazdec

Športové sedadlá Recaro bude majiteľovi Focusu ST závidieť nejeden jazdec

Focus ST budú u nás ponúkať v 2 prevedeniach – ST R a ST X

 

Dostupnosť prvkov pre rozličné trhy sa bude v niektorých detailoch líšiť. ST R predstavuje štandardný model s prvkami ako sú sedadlá Recaro s textilným poťahom, štartovanie pomocou tlačidla, predné prahové lišty s logom ST a štandardná zadná lavica so stredovou lakťovou opierkou. Tiež dvojzónovú autoklímu, unikátne podlahové rohože ST, automatické ovládanie svetlometov, automaticky stmievané vnútorné spätné zrkadlo a automatické stierače.

 

Výbava ST X pridáva exkluzívne kožené a vyhrievané Recará s možnosťou nastavenia v 8 smeroch  vyberateľnými poduškami, plus novú zadnú lavicu tiež od Recaro a bi-xenónové svetlomety.