Drahá chyba v jednosmerke

Nepovieme nič nové, keď pripomenieme, že v jednosmerke sa prosto nemôžete otočiť a vydať sa autom opačným smerom. Rovnako tak je vo všeobecnosti zakázané cúvanie. Ak spozorujete parkovacie miesto a uvedomíte si to neskôr, nemôžete cúvať dlhé desiatky až stovky metrov, aby ste sa dostali k parkovaciemu miestu.

Zákon však pamätá na výnimku z hľadiska parkovania, ktorá pravdepodobne nie je všeobecne až tak známa ako iné, často spomínané pravidlá cestnej premávky. Či už pri vychádzaní z parkovacieho miesta alebo pri vchádzaní doň, cúvanie v jednosmerke nie je zakázané. Ako uvádza portál Autoviny.sk, zákon o cestnej premávke hovorí jasnou rečou: „Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho.“

Na tento prehrešok si rozhodne dajte pozor - hrozí zaň bežne pokuta aj 60 eur a pri závaznejšom porušení pravidiel cestnej premávky - vrátane narušenia plynulosti či ohrozenia bezpečnosti premávky - vás môžu policajti skasírovať zbytočne o 150 eur.

Zdroj: Autoviny.sk / foto: cz.depositphotos.com