Podľa miestnych obyvateľov je spoločným menovateľom týchto útokov práve cudzia ŠPZ, respektíve evidenčné číslo, aby sme boli presní. A diskusie na sociálnych sieťach sa rýchlo zvrhli k témam frustrácie a regionálnej nevraživosti.

Niektorí diskutujúci si myslia, že ide o prejav nespokojnosti so životom, prácou či politikou a anonymní vandali si vybíjajú svoju frustráciu na cezpoľných vodičoch. Paradoxom je, že vďaka neprenosným číslam vozidiel väčšina týchto áut patrí priamo Ružinovčanom – len s inou ŠPZ.

Polícia je zatiaľ bezzubá

Mnohí poškodení vodiči tvrdia, že po nahlásení incidentu polícii sa nič neudialo. Úrady zase argumentujú „malou škodou“ alebo ťažkou preukázateľnosťou viny. Zákon však vandalizmus jasne postihuje a novela č. 380/2024 výrazne sprísnila pokuty – za opakovaný priestupok môže páchateľ zaplatiť až 2000 eur!

 

Ako sa brániť a čo robiť pri poškodení auta?

Ak sa aj vám stane, že nájdete svoje auto poškodené sprejom, odporúčame:

  • Okamžite všetko zdokumentovať (odfotiť z viacerých uhlov)
  • Zistiť, či v okolí nie sú bezpečnostné kamery
  • Kontaktovať políciu na známom čísle 158
  • Ak máte havarijné poistenie, nahlásiť škodu poisťovni

Sprej sa dá v niektorých prípadoch odstrániť špeciálnymi čističmi z autokozmetiky, no pri väčšom poškodení je lepšie obrátiť sa na profesionálov.

Sú kamery riešením? Viac slušnosti je základ 

V Ružinove sa čoraz častejšie skloňuje potreba posilniť kamerové systémy a zintenzívniť dohľad nad verejnými priestranstvami. Obyvatelia zároveň apelujú na väčšiu ohľaduplnosť a vzájomný rešpekt – evidenčné číslo vozidla už dávno nerozlišuje „cezpoľných“ od domácich. Bratislava je spoločným domovom všetkých, ktorí tu žijú a pracujú, bez ohľadu na to, akú značku majú na aute.

Nenechávajte incidenty bez povšimnutia. Vandalizmus je trestný čin, ktorý má svoje následky. Ak ste sa stali obeťou, nebojte sa brániť svoje práva a upozorniť na problém – len tak sa môže situácia v uliciach Bratislavy zlepšiť.

zdroj: Bratislavaden