Od 1. októbra 2023 už bude jedno, koľko priestoru chodcom necháte – ak zaparkujete autom na chodníku mimo vyznačených parkovacích miest, bude vám hroziť pokuta. Mestská polícia v Šali hovorí, že najprv nastane v októbri prvá fáza od zavedenia nového nariadenia a vodiči sa sankcií obávať nemusia. „Nemožno očakávať, že začneme vodičov sankcionovať okamžite po zavedení novely (zákona o cestnej premávke, pozn. red.). V prvej fáze ich budeme upozorňovať a riešiť priestupky podľa ich nebezpečnosti,“ cituje agentúra TASR náčelníka mestskej polície Peter Krokavec.

Narázová zmena je ťažká

Novela zákona môže spôsobiť problémy v slovenských mestách, pokiaľ by sa jej dodržiavanie začalo prísne vynucovať hneď od začiatku – zmena návykov vodičov zo dňa na deň je veľmi ťažká a vyznačených parkovacích miest nie je dostatok.

Samosprávy preto takpovediac kalkujú s tým, že zákaz parkovania na chodníku sa môže stále zrušiť, respektíve pozmeniť. „Je možné, že zákon ešte bude modifikovaný pre nesúhlas aj iných miest. Zväčšenie parkovacích plôch na úkor zelene mesto nechce. Na nové parkovacie miesta treba financie,“ konštatuje Miroslav Políček z Mestského úradu v Šali.

Zdroj: TASR / Refresher.sk