Experiment s fingovaným nabúraným autom realizovali pred časom aj na Slovensku. Výsledok? Rovnaký ako nižšie vo videu.

Pozrite si priložené video, ktoré zverejnila na FB stránke ZDF heute. Brandenburskí policajti nafingovali dopravnú nehodu. Starý Fiat Brava prevrátili na strechu, trošku zdemolovali, do vnútra umiestnili živých krvavých figurantov. Výsledok? Budete prekvapení. Ja som prekvapený veru nebol. Čakal som to. Deje sa to aj u nás. Každý sa stará len o seba, ľudia sú k sebe stále viac chladní, odmeraní a bez ochoty pomôcť.

ČO SPRAVÍTE, KEĎ VIDÍTE HAVAROVANÉ AUTO?
 • Zastavím a podľa možností poskytnem prvú pomoc ( 80% )

   

 • Nezastavím, ale zavolám na linku tiesňového volania ( 9% )

   

 • Tvárim sa že "nič" ( 11% )

   

Odpovedalo 122 ľudí  

Ale pozor. Nie je havarované auto ako havarované auto. Pri tejto situácii sa musíte spoľahnúť na vlastný úsudok. Čo tým myslím? Musíte sami vyhodnotiť, či to auto, na ktoré sa pozeráte, je po čerstvej dopravnej nehode, alebo tam už stojí nejakú tú chvíľu. To sa vyhodnocuje veľmi ťažko. Ako to rozpoznať? Napr. auto môže byť označené. Na diaľnici prenosným dopravným značením, alebo trojuholníkom umiestneným v interiéri auta. Niekedy to bohužiaľ nikto nerieši, a aj auto po dávnejšej dopravnej nehode sa javí ako čerstvá búračka. 

Ako postupovať? 

 • Najsprávnejšie riešenie je zastaviť a poskytnúť prvú pomoc. Vždy však dbajte na vlastnú bezpečnosť. A to počnúc samotným zastavením, pohybovaním sa mimo auta a podobne. Používajte hlavu a pud sebazáchovy. Mimochodom, vždy, keď opustíte auto, a neostáva v ňom nikto, zamknite ho. Ľudia sú zákerní (vhodnejšie by bolo asi pejoratívum) a kradne sa aj v takejto situácii. 
 • Stačí, že zavolám na linku tiesňového volania a nahlásim to. Linka tiesňového volania nie je dopravný servis. Takže nestačí povedať, že tam je auto po nehode. Operátori potom nevedia vyhodnotiť situáciu. Nevedia, či treba poslať hasičov, záchranárov, alebo stačí len políciu. Pri oznamovaní udalosti je preto nutné odovzdať všetky dostupné informácie, a to pri prefrčaní okolo nemáte šancu získať. 
 • Úplne celé zle, avšak najbežnejšia je tretia možnosť. To znamená ignorancia havarovaného auta. V podstate tu nejde len o dopravnú nehodu, ale o všetko, čo sa vo svete deje. Ľudia jednoducho nechcú mať „problémy“, nechcú sa zdržiavať... A takých výhovoriek by bolo veľmi veľa. Vždy spravte aspoň niečo, hoci len tú druhú možnosť, ak sa na prvú necítite
   

Mimochodom, ak už je auto na streche, má rozbité okná, pozrite aj širšie okolie. Posádka nemusela byť pripútaná a mohla z auta vyletieť aj pár metrov.