Dnešná piata generácia Fordu Mondeo bola predstavená v Detroite v roku 2012 ako americký model Fusion. Do Európy dorazila s dvojročným meškaním, aj tak je to však po všetkých stránkach staré auto a musíme dodať, že nijako zvlášť obľúbené.

Pritom Mondeo bolo kedysi synonymum úspechu modrého oválu. Predaje prvých troch generácií sa ročne pohybovali od 150 do viac ako 320 tisíc kusov. V tomto aute ste sa mohli skoro spoľahnúť na to, že vám sused ukáže palec otočený hore. Pravdepodobne preto, že ho mal tiež.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov

Smutný koniec

Posledných desať rokov sa však karta obrátila, ročné predaje spadli pod 100 tisíc áut a od roku 2018 je to skutočná mizéria. Čísla sa najskôr prepadli pod 50 tisíc vozidiel, potom pod 40 tisíc a vlani bol Ford schopný osloviť len o niečo viac ako 21 tisíc zákazníkov. Tohtoročná štatistika je ešte horšia a opona padá.

Za trištvrte roka Ford predal v Európe len 10 427 kusov tohto modelu. Len pre porovnanie: elektrický nováčik Mustang Mach-E má v kolonke "predané" 15 602 áut. A keď sa pozriete na ostatné crossovery a SUV, rozdiel je ešte väčší. Dílerom sa podarilo streliť 20 779 kusov Ecosportu, 82 780 Fordov Kuga a až 116 245 modelov Puma. Napísať, že Mondeo je na tom zle, by bolo značným zľahčením skutočného stavu. A ak si na neho ešte robíte zálusk, kupujte ho. Nebude.