Iba dočasné, no potrvajú do 8. júna

Kontroly sú súčasťou opatrení na zabezpečenie bezpečnosti na Slovensku v najbližšom období. Dôležité je, že budú iba dočasné – na cestách by ste ich mali očakávať v čase od stredy 24. júna do štvrtka 8. júna 2023, teda zhruba počas dvoch týždňov.

Týkajú sa všetkých cestných hraničných priechodov s členskými krajinami EÚ a Schengenu, teda s Českom, Maďarskom, Poľskom i Rakúskom. Ukrajina do tohto zoskupenia krajín nepatrí, hraničné kontroly s naším východným susedom sú totiž štandardom a prebiehajú nepretržite.

„V praxi to bude znamenať, že v uvedenom období pristúpi polícia k výkonu samotných kontrol iba v prípade, ak si to bude situácia vyžadovať na základe operatívnych informácií. Kontrola bude obmedzená len na nevyhnutný čas,“ uvádza ministerstvo vnútra v oficiálnom stanovisku.

Rezort vnútra odporúča všetkým cestujúcim, aby si vopred pripravili požadované cestovné doklady (občiansky preukaz, resp. cestovný pas) a aby najmä v časoch najhustejšej premávky radšej vyrazili na cestu ideálne aspoň s menším časovým predstihom.

Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky