Ceny tankovania ostávajú v posledných týždňoch stabilné a zmeny k horšiemu ani lepšiemu zatiaľ nebadať. Jeden liter nafty tankujeme zhruba za 1,63 eura. Ceny benzínu sa pohybujú na úrovni rovných 1,5 eura za každý liter.

Ide o ticho pred búrkou? Aj tak by sa možno dala opísať aktuálna situácia v súvislosti s cenami na čerpačkách a očakávaniami vybraných analytikov. Niektorí odborníci totiž hovoria o tom, že už čoskoro by mohli opäť raz skokovite narásť. Tento raz má hlavnú úlohu zohrať ďalšia fáza embarga na ruskú ropu, Slovnaft z nej síce bude môcť ďalej vyrábať palivá, no možnosti jej vývozu mimo Slovenska budú od februára čoraz viac obmedzené, s výnimkou Česka a Ukrajiny.

Padnú 2 eurá či nie?

Čo sa však stane po februári 2023, keď sa sprísni embargo na ruskú ropu? TV Markíza zisťovala názory odborníkov. „Budeme sa približovať k dvojeurovej méte. O tom v podstate niet pochýb,“ uviedol finačný analytik Stanislav Pánis. V prípade ak dopyt po rope bude presahovať kapacity rafinérií, „cena môže vyletieť hore, aj za 2 eurá za liter,“ myslí si František Burda, analytik Fin.GO.sk.

Názory expertov však nie sú jednotné. „Mierne zdraženie (ceny nafty, pozn. red.) k 1,7 euru za liter je možné. Hranica 2 eur je však nepravdepodobná,“ hovorí na margo cien palív v úvodných mesiacoch roka Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord. Odôvodňuje to tým, že celý trh – vrátane slovenského Slovnaftu – venoval nemalé úsilie na to, aby sa dokázal vymaniť zo závislosti od ruskej ropy. Tomčiak zároveň očakáva, že nafta zostane drahšia ako benzín.

Šéf Slovnaftu a známy dlhoročný slovenský podnikateľ Oszkár Világi očakáva, že vzrastie tlak na ceny. „Samozrejme, bude obrovský tlak na ceny,“ potvrdzuje. Na otázku Markízy o tom, či sa dá potenciálne očakávať tankovanie nafty za 2 eurá, odpovedá: „Videl som aj iné čísla, takže áno.“

Treba dodať, že táto situácia sa netýka len Slovnaftu, ale problémy s nedostatkom palív môže mať celý región strednej Európy. Vodiči si tak dnes už len s nostalgickým smútkom môžu spomenúť na rok 2020, kedy tankovali za ceny okolo jedného eura. Faktom však je, že aj situácia vo februári sa ešte vyvinúť rôznymi smermi. Zatiaľ čo zdraženie v rozsahu niekoľkých centov by motoristi v peňaženke až tak nepocítili, dvojeurová hranica by bola výrazným míľnikom, aký zatiaľ slovenské čerpačky ešte hromadne „nepokorili“.

Zdroj: TVnoviny.sk 1, TVnoviny.sk 2

Foto: cz.depositphotos.com