Chce vyhnať vodičov z diaľnic

Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť a v tomto prípade to platí dvojnásobne: už teraz sa ukazuje, že ak uspejú iniciatívy vybraných odborníkov a aktivistov volajúce po znižovaní maximálnych rýchlostí na cestách, nastaví sa tak nový trend. Ten vidno v európskych metropolách sčasti už dnes, napríklad pri "priškrcovaní" maximálnej povolenej rýchlosti na 30 km/h namiesto 50 km/h v obci.

To však môže byť len začiatok a škaredo na to môžu doplatiť najmä motoristi, ktorí preferujú rýchlu jazdu na diaľnici. Švajčiarsky profesor zameraný na výskum sociólogie a mobility Vincent Kaufmann prišiel s návrhom bezprecedentne obmedziť rýchlosť na diaľničných úsekoch, a to na 60 kilometrov za hodinu.

Dôvod? Vraj sa tak dosiahne optimálne využitie kapacity cestnej infraštruktúry a expert chce takto docieliť, aby čo najviac ľudí prestúpilo do verejnej dopravy. Takýto cieľ by sám o sebe zrejme nebol zlý, no najskôr by tú verejnú dopravu museli mať samozrejme dostupnú všetci, teda aj obyvatelia odľahlejších vidieckych oblastí.

"Pri rýchlosti 60 km/h by jazda autom na trase Ženeva - Lausanne trvala hodinu a desať minút namiesto 45 minút," uviedol Kaufmann s tým, že ľudia by v dôsledku nového obmedzenia jazdili autami menej - práve s týmto zámerom bojuje Kaufmann proti výstavbe a rozširovaniu diaľnic, aby sa tak zabránilo zahusťovaniu premávky. Nepáči sa mu, že sa dnes deje opak. Podľa jeho slov mnohé štáty Európy ignorujú problémy týkajúce sa emisií a pristupujú k tejto téme cynicky.

Zdroj: Nau.ch / Foto: cz.depositphotos.com