Ako vybrať strešný box? Autokelly

Na čo myslieť pri výbere strešného boxu?

Pri výbere strešného boxu musíte zohľadniť niekoľko vecí. V prvom rade ako často počas roka box využijete. Všetky boxy totiž budete uchytávať na priečne strešné nosiče, no nie všetky majú rovnaký spôsob uchytenia. Ak box využijete raz za rok isto si pred dovolenkou nájdete hodinu času na jeho namontovanie. V tom prípade vám stačí aj jednoduchší systém uchytávania pomocou skrutiek v tvare U a matíc. Ak box využívate často zvoľte radšej model s rýchloupínacím systémom. Uľahčí vám to jeho montáž a demontáž a nebudete mať nutkanie jazdiť s prázdnym boxom.

Dôležité je aj čo v strešnom boxe chcete prevážať. Na trhu je totiž niekoľko veľkostí a tvarov strešných boxov.  Kratšie a širšie boxy poslúžia iba na prepravu batožiny, zatiaľ čo dlhšie boxy môžete použiť v zimnom období aj na prepravu lyží, či snowboardov a potrebnej výbavy. Pozor si dávajte aj na nosnosť boxu. V tomto smere sa zväčša stretnete s dvoma hodnotami. 50 kg pre menšie boxy a 75 kg pre väčšie. Vo vlastnom záujme sa však snažte umiestňovať do boxu ľahšie veci.

Hádam nikto nechce počas prestávky v jazde za relaxom prísť o svoju batožinu. Preto je už dnes pri strešných boxoch samozrejmosťou zámok. Pri kúpe boxu nie je na škodu hľadieť aj na kvalitu zámku, či je jednobodový alebo viacbodový (napríklad 6), ale aj z akého materiálu sú vyrobené jeho komponenty.

Ako vybrať strešný box? Autokelly

Box musíte mať na čo namontovať

Strešný box nie je všetko. Čo ešte potrebujem?

Cena kvalitného strešného boxu sa pohybuje od približne 130 do takmer 2 000 €, v závislosti od vyhotovenia. To však nie je jediný výdavok, ktorý vás čaká. Na prichytenie strešného boxu k autu totiž potrebujete aj priečny strešný nosič. Ak ho už nevlastníte kvôli inému využitiu (nosič na bicykle, nosič lyží) budete musieť zainvestovať aj do toho.  Pri kúpe strešného nosiča opäť záleží na vašich požiadavkách a frekvencii jeho využitia. Na trhu sú totiž jednoduché nosiče s oceľovými priečnymi nosníkmi štvorcového prierezu, ale aj nosiče s hliníkovými, aerodynamickými priečnikmi v tvare krídla. Vo všeobecnosti pritom platí, že je výhodné na strechu umiestňovať čo najmenej prídavnej hmotnosti. Samostatnou kapitolou môžu byť strešné nosiče s výsuvnými tyčami, ktoré vám uľahčia nakladanie tým, že sa nemusíte zohýbať ponad strechu auta. Na samotný nosič si pripravte približne 150 až 360 €

Ako vybrať strešný box? Autokelly

Jazda so strešným boxom prináša aj svoje úskalia

Aký vplyv má strešný box na jazdu?

Strešný box so sebou neprináša iba výhody v podobe väčších prepravných možností pre batožinu. Jazda s ním má aj svoje negatíva. Prvým mínusom je vplyv na jazdné vlastnosti. Podľa toho, čo do boxu naložíte, totiž zvýšite ťažisko auta, čo sa prejaví v zákrutách. Na druhej strane pri ceste na dovolenku s plným autom je vo všeobecnosti dobré zvýšiť opatrnosť a znížiť tempo. Idete predsa oddychovať a nie je kam sa ponáhľať. Pri nakladaní strešného boxu však aj napriek tomu myslite na pár zásad. Do strešného boxu sa snažte ukladať skôr ľahšie veci. Hmotu v priestore boxu rozložte rovnomerne. Nuž a hádam najdôležitejšie upozornenie, nezabudnite batožinu v boxe dobre upevniť, aby sa pri jazde zákrutami nekĺzala zo strany na stranu.

V rýchlosti jazdy so strešným boxom vás však neobmedzuje iba vyššie ťažisko. Väčšina výrobcov totiž udáva pri použití svojich boxov maximálnu rýchlosť 130 km/h. Čo v duchu vyššie uvedeného úplne stačí, no treba na to myslieť pri dlhých presunoch po diaľnici.

Použitie strešného boxu je istým kompromisom a aj v tomto prípade platí niečo za niečo. Priestor navyše pre batožinu je v tomto prípade vykúpený väčším aerodynamickým hlukom, ale aj vyššou spotrebou. Tá môže stúpnuť o jeden až dva litre v závislosti od motora, ale aj aerodynamiky samotného auta.  V neposlednom rade nezabúdajte, že máte vyššiu celkovú výšku auta. To môže byť problém pri vstupe do niektorých garáží, najmä ak je vaše auto už bez boxu dosť vysoké (SUV, alebo MPV).